Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Зупинимо туберкульоз разом!

 24   березня   –   Всеукраїнський  день  боротьби  з    туберкульозом.  З 1 березня по 1 квітня в Україні проходить місячник боротьби з туберкульозом, а 24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі відзначається День боротьби з туберкульозом. Усі ці заходи покликані привернути увагу населення до того факту, що туберкульоз – епідемічно небезпечна хвороба, і згуртувати всіх нас у боротьбі з цим важким недугом.

            Головна мета місячника полягає в тому, щоб змінити на краще ставлення громадян України до власного здоров’я. Для того, щоб людина могла піклуватися про своє здоров'я і здоров'я інших, необхідно формувати у неї мотивацію до здорового способу життя.

– Як сьогодні виглядає захворюваність на туберкульоз у нашому районі?

Загальна захворюваність на туберкульоз у Скадовському районі за 2017 рік збільшилася на 12,3%. Вперше було виявлено 34 хворих на туберкульоз, у 2016 році – 30. Показник захворюваності на 100 тисяч населення становить 71,3 випадки (у 2016 році – 62,5). Серед захворілих маємо одну дитину у віці один рік і вісім місяців Вперше виявлені дві поза легеневі форми туберкульозу з ураженням поперекового відділу хребта та один випадок захворювання виявлений тільки після смерті хворого.

.. Середній вік захворілих 42 роки (від 1,8 до 66). За професійною занятістю  20 осіб – це непрацюючі громадяни працездатного віку(58.8%). Найбільший показник захворюваності по смт Лазурне, з показником 178,6 випадки на 100 тисяч населення, по с. Приморське-з показником 150,7 на 100 тисяч населення . Серед вперше захворівших з занедбаними, поширеними з розпадом легеневої тканини формами  виявлено 11-ть чоловік, майже у кожного третього хворого,76% у відкритій,більш заразній формі. Відсоток виявлених з профілактичною ціллю нижче 50 %, як у 2016 році. Із п’яти осіб виявлених на пересувному флюорографі  у 60.0% занедбана форма туберкульозу. Є випадки коли діагностується туберкульоз при пізньому зверненні за медичною допомогою.  Хворі сидять вдома до останнього втрачаючи по 15 -20 кг ваги,майже не дихаючи  звертаються по медичну допомогу.

  У районі 58 вогнищ туберкульозної інфекції, 28 з них у сільській місцевості. 95 осіб знаходяться у родинному контакті з хворими. Захворівших серед контактних поки що не має.

Амбулаторне лікування приймали  63 чол., усі під контролем медичних працівників. Вилікувано від туберкульозу  32 чол. (в 2016р. – 43 чол.) . Протитуберкульозні препарати надходять в район безперебійно за рахунок централізованого постачання і видаються хворим безоплатно.

Від туберкульозу померло три людини в віці 40,43та 54роки, один з яких так і не звернувся по допомогу до медпрацівників і помер вдома,  другий, в результаті пізнього звернення за медичною допомогою,помер через 17діб в стаціонарі,третя відмовилась від лікування,залишивши трьох малолітніх дітей сиротами.

            Туберкульоз – це хвороба, яка потребує довготривалого лікування. Своєчасно виявлений хворий на чутливий до протитуберкульозних препаратів лікується шість місяців. Але в 2017 році у кожного третього хворого виявлений хіміорезистентний туберкульоз,потребуючий лікування впродовж двадцяти місяцівА щоб утримати хворого на лікуванні необхідно надавати йому допомогу, соціальну підтримку у вигляді продовольчих наборів то що. Видача харчових наборів для  формування прихильності до лікування у хворих на мультирезистентний туберкульоз проводилося 16-ом  хворим згідно договору з ХОО товариства Червоного хреста в рамках проекту «Посилення системи надання якісної амбулаторної допомоги хворим на МРТБ шляхом надання максимально-наближених медико-соціальних, психологічних послуг та формування прихильності  до лікування». У 2017 році цей проект закінчився а на місцевому рівні це питання не вирішується.

Епідемічно небезпечними  в районі є с Приморське де мешкає 2 хворих і показник становить 150,7 випадка на 100 тис. населення смт Лазурне - 3 хворих і показник становить 107,1, м. Скадовськ-27 хворих 136,4 випадків на 100 тис. населення. В середньому по району показник розповсюдженості становить 96,4 випадки на сто тисяч населення(у 2016 році-83,3).

Основні симптоми захворювання:

-кашель понад 2 тижні;підвищена втомлюваність та слабкість;зменшення маси тіла з невизначених причин;підвищення температури тіла(навіть до 37,1-37,2)задишка при незначному фізичному навантаженні;біль в грудній клітині.

Що робити, якщо ви помітили у себе чи у своїх близьких схожі симптоми ?

      Відповідь єдина - якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше буде розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Пам’ятайте,  що на туберкульоз може захворіти кожний!

Як лікувати туберкульоз?

         Найголовніше, під час призначеного лікарем лікування, суворо дотримуватись всіх рекомендацій і в жодному разі не переривати розпочате лікування. Перерва в лікуванні сприяє виникненню стійких  невиліковних форм туберкульозу.

        Своєчасне виявлення туберкульозу, або ризику до захворювання у дітей - це постановка проб Манту.,а захист від захворювання-вакцинація в пологовому відділенні. За 2017 рік було охоплено  95,7% новонароджених . Це добре . Та ревакцинація дітям у віці 7 років (охоплено 82,2% .)

Хто може захворіти на туберкульоз?

Може захворіти кожна людина, проте у декого ризик виникнення захворювання є більшим, а саме – це особи, що контактують з хворим, ВІЛ – інфіковані, особи, що страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики, особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя, або хронічних хвороб, діти, літні люди.  Туберкульоз не розрізняє соціального статусу та однаково небезпечний для всіх.

Боротьба з цим захворюванням-проблема не одного десятиліття. По – перше,туберкульоз-це інфекційне захворювання, лікувати яке слід тривалий час,а по-друге-поширення захворювання є проблемою медичною лише приблизно на 10%,решта складової- соціальна. Складність полягає в тому,що існує пряма залежність рівня розповсюдження туберкульозув країні від її соціально-економічного розвитку.Щогодини в Україні від цієї недуги помирає одна людина,а заражаються четверо.

Оголошення 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом є визнанням необхідності боротися проти цієї недуги глобально і усе залежатиме від систематичної уваги до цієї проблеми з боку держави.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора