Біль серця всієї країни
На честь хліба українці складали гімни, пісні, влаштовували свята, що присвячувалися до закінчення збору врожаю. Без нього важко уявити сніданок, обід або вечерю. Хлібом та сіллю з давніх давен зустрічали найдорожчих гостей, нареченого та наречену, шанували новонародженого. В усіх цих народних обрядах закладена людська мудрість, повага до хліба, котра передавалося від покоління до покоління та прищеплювалася дитині з перших днів життя. Й раптом хліба не стало…
У листопаді 2018 року, до Дня пам’яті жертв голодоморів працівники Скадовського краєзнавчого музею підготували тематичну виставку «Забуттю не підлягає». Інформаційні плакати демонструють стислу історію передумов трьох страшних подій, короткі виноски вказують на діючих осіб суворих приказів, на жертви, на страшну кількість втрат простого народу. Можна на власні очі побачить інструменти побуту села і знаряддя праці на землі у 20-30-х роках, споглядаючи на ікони ніби переносишся у звичайну хатинку того часу. Біля них знаходяться мішки з зерном, яке відбирали у населення та звозили у центральні регіони радянського союзу. На столі розташовані зворушливі малюнки вихованців дитячої художньої студії «Палітра» на тему голодних років в Україні. Зібрана література відповідної тематики, книжки, газети, у яких освітлюють спогади свідків страшних подій, копії документів несправедливо осуджених українців за невиконання плану, за розкрадання майна тощо.
23 листопада 2018 року, до Дня пам’яті жертв голодоморів у Скадовському краєзнавчому музеї відбувся захід «Біль серця всієї країни». На захід були запрошенні учні 10-х класів Скадовської ЗОШ I-III ст. №3. Із розповіді працівників музею лунали жахливі факти людських втрат, які не повернути. Кожний віршований рядок викарбовувався у пам’яті зворушливими словами. Затамувавши подих усі присутні слухали спогади, про долю і тягар пережитого минулого очевидців голодних часів, мешканців Скадовщини, які представлені у книзі «Голодомор 1932-1933 рр. на території Скадовського району». Учні дізналися, що хоч місто Скадовськ і не сильно відчув на собі жах навколишнього голоду, населені пункти на півночі району тяжко страждали від нестачі їжі. На вшанування світлої пам'яті жертв голодоморів в Україні, кожен тримав у руці власну свічу, яку запалив своїм серцем і душею, тихою молитвою очистив себе від зла. Музей був наповнений тишею та співчуттям до трагічної долі українців у першій половині ХХ століття.
Читати спогади, вивчати документи про голодомор – це ніби побачити відблиск світла найвищого суду. Того, на якому все приховане стає явним. Ті, що недавно здавалися горбочками на сільських цвинтарях. Або навіть ті, на яких не було жодного знака. Для тих, що загинули в голодоморах, ми можемо зробити тільки одне – пам’ятати й гідно вшанувати їх пам’ять.