Серцево-судинні захворювання та їх профілактика

Кожна людина у своєму житті обов'язково зіштовхується із серцево-судинними порушеннями. Вікові зміни органів і тканин, обмінні порушення призводять до гіпертонії, гіпертрофії міокарду, інфарктам, інсультам, серцевої недостатності, атеросклерозу судин та іншого, що скорочує життя і викликає цілий ряд обмежень. Ці явища стрімко наростають і молодіють.

Серцево-судинні захворювання найчастіше виникають на фоні порушення кровообігу. Занадто рано в сучасної людини через погіршення кровотоку знижується працездатність, пам'ять, інтелект, зір, слух, переносимість навантажень і т.п. Через раптові судинні катастрофи – інфаркти та інсульти ідуть з життя чи стають інвалідами порівняно молоді люди на вершині кар'єри, чи в той період, коли вони досягли бажаного соціального статусу.

Виникнення і перебіг серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань тісно пов'язані з наявністю чинників ризику, основними серед яких є підвищений артеріальний тиск, порушений ліпідний обмін, надлишкова маса тіла, нездоровий спосіб життя (тютюнопаління, нераціональне харчування, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність), а також фактори оточуючого середовища (психоемоційні навантаження, шкідливе довкілля на виробництві та в побуті). Деякі дослідження свідчать, що ризик серцевих захворювань є більшим серед груп осіб, які мають більш, ніж один із цих факторів ризику (наприклад, серед курців, що мало рухаються).

Серцево-судинні хвороби відіграють ведучу роль у захворюваності і смертності населення, особливо в розвинутих країнах. Причини їхнього росту різні, але одним з найважливіших факторів є паління, що у зв'язку з цим називають фактором ризику.  Це значить, що ризик занедужати і померти від хвороби серця і судин (гіпертонія, стенокардія, інфаркт міокарда, інсульт) вище, якщо людина палить. Ризик серцевих захворювань, пов’язаний із курінням, відносно швидко зменшується, коли людина кидає курити.

За останні 20 років смертність від серцево-судинних захворювань збільшилася більш, ніж у 2 рази. Більш, ніж у половини померлих причиною смерті була ішемічна хвороба серця.

Серцево-судинні захворювання займають перше місце серед причин інвалідності в нашій країні. Серед причин інвалідності переважають ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба і судинні поразки мозку.

Головні підходи у профілактиці серцево-судинних захворювань

Профілактика серцево-судинних захворювань  ґрунтується на послабленні або ліквідації факторів ризику їхнього розвитку. Вона передбачає:

– інформування широких верств населення про фактори ризику й можливості їхнього усунення;

– виявлення осіб з підвищеним ризиком розвитку ССЗ і проведення серед них профілактичних заходів;

– формування здорового способу життя: боротьбу з палінням і зловживанням алкоголем, оптимізацію харчування, нормалізацію маси тіла, покращення стану середовища проживання тощо.

Також нормальне функціонування серцево-судинної системи вимагає рухомого способу життя. Шість кілометрів в день – стільки повинен пройти чоловік, щоб серцево-судинна система випробовувала необхідне нею навантаження. Великі інтелектуальні й емоційні навантаження, велика рухова активність – такий повинен бути ритм життя сучасної людини.

Достатньо корисним є тренування м’язової і серцево-судинної системи задопомогою лазень і саун, холодових і контрастних процедур. Різка зміна
температури з дуже високою на дуже низьку (купання в снігу, в басейні
або в ополонці після лазні) спочатку розширює, а потім звужує судини.

Проте для більшої ефективності треба починати такі процедури з раннього
дитинства.

Отже, дбайте про своє здоров’я заздалегідь, адже легше попередити хворобу, ніж її лікувати.