Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Що варто знати про Кір та уберегти себе від захворювання

В Україні триває спалах кору з 2017 року. За цей час більше 73000 людей у різних регіонах України захворіли на кір. Унаслідок хвороби померли 28 людей. Головна причина спалаху – велика кількість людей, не щеплених проти кору.

         В Херсонській області у 2018 році на кір захворіло 277 осіб, з них 60 дітей. В Скадовському районі в 2018 році зареєстровано 11 хворих на кір.

За 3 місяці 2019 року в області захворіло вже 150 осіб, переважно дорослих, у яких хвороба протікає дуже важко. У нашому районі за цей період захворіло 4 особи.

Кір: смертельно небезпечний і швидкий

         Кір – надзвичайно заразний і дуже швидко передається від хворої людини до здорової під час кашлю, чхання (повітряно-крапельним шляхом). Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

         Девꞌять з десяти не щеплених людей або тих, хто не хворів на кір, можуть занедужати після контакту із хворим.

         Від кору захищає лише специфічний імунітет, який формується завдяки  вакцинації.

Кір спричиняє серйозні ускладнення

         Інкубаційний період при кору 7-18 днів. Хворий становить загрозу для оточуючих за 4 дні до появи висипки та до 4 днів після.

         Кір протікає з лихоманкою 38-40°С, макулопапульозною висипкою, сухим кашлем, нежиттю та конꞌюктивітом на фоні вираженої інтоксикації.

Захворювання може призвести до пневмонії, інфекції органу слуху (середнього отиту), запалення мозку (енцефаліту), а також до інвалідності та смерті.

Ліків від кору не існує

         Специфічного лікування від кору немає. Лікують лише від симптомів, та в разі виникнення бактеріальних інфекцій призначають антибіотики. Інколи може знадобитися перебування в реанімаційному відділенні. Проте захворюванню можна запобігти.

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір не тільки серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі люди, які раніше не хворіли і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжкий перебіг.

         Щеплення проти кору проводиться уже понад 50 років, за ці роки вакцинація зарекомендувала себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Щеплення 2 дозами вакцини захищають від кору.

         Про що варто повідомити лікаря перед щепленням:

  • підозрюєте, що захворіли (висока температура, погане самопочуття)
  • про ймовірність вагітності
  • хронічні хвороби

Вакцина проти кору безпечна та ефективна

         Щеплення проти кору роблять вакциною КПК (від кору, паротиту і краснухи). В Україні для цього застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biological S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/М-М-R ІІ (виробник Merek & Co., Inc., США). Обидві вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках Національного календаря профілактичних щеплень. Вони безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані. Всесвітньою організацією здоровꞌя (ВООЗ), найавторитетнішою інституцією світу у сфері охорони здоровꞌя.

Щеплення вакциною КПК осіб, які були в контакті з хворим на кір

         У разі виникнення випадку захворювання на кір у сімейному осередку, необхідність щеплення осіб, що контактували з хворим на кір, визначає сімейний лікар, терапевт амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоровꞌя, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, до 72 годин з моменту захворювання.

         У разі виникнення випадку захворювання на кір в організованих колективах, коло осіб, які мали контакт із хворим, визначає епідеміолог під час епідеміологічного розслідування вогнища. Списки контактних осіб для визначення необхідності щеплення передаються до територіальної амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоровꞌя, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики.

Підстави для рішення про необхідність щеплення

         1. Слід визначити вакцинальний статус (дані про щеплення проти кору у попередні роки).

         Щеплення для профілактики кору у контактних осіб призначають дітям і дорослим (одноразово).

         Вакцинації підлягають особи, які:

  • не мають зазначених у медичній документації двох щеплень для профілактики кору (відсутні дві дози або в анамнезі лише одна доза щеплення проти кору);
  • мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності антитіл ІgG;
  • не мають протипоказань, що зазначені в інструкції для медичного застосування вакцини для профілактики кору, паротиту, краснухи;
  • не мають в анамнезі захворювання на кір (для дорослих).

         2. Якщо контактний дорослий належить до групи ризику, то щеплення роблять вакциною державним коштом та без обмеження віку.

         Слід керуватися рекомендаціями Наказу МОЗ України від 26.06.2018. № 1216 «Про проведення обовꞌязкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями»: медичні працівники, працівники освітніх закладів та немедичні працівники закладів охорони здоровꞌя, представники силових структур (МВС, Міноборони, СБУ, Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони), а також студенти навчальних закладів без обмеження віку.

Державна установа «Центр громадського здоровꞌя МОЗ України» за участі Скадовської ЦРЛ

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора