Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області (кліщі)

 Звичайний павутинний кліщ 

         Погодні умови липня, а саме висока температура повітря і низька відносна вологість сприяють інтенсивному розвитку та поширенню звичайних павутинних кліщів (Tetranychidae), на полях сої, соняшника, кукурудзи, томатів та інших культур. Кліщі завдовжки 0,3–0,4 мм, з чотирма парами ніг, а личинки — з трьома. Вони можуть бути різного кольору: жовто-зелені, червоні, оранжеві, білі, сірувато-зелені, з темними плямами по обидва боки, а перед зимівлею — оранжево-червоні.  Тіло зверху вкрите щетинками, розташованими в чотири  ряди. Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутині. Живляться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому з’являються спочатку світло-зелені плями, які згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). При цьому збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату. Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають, гинуть стебла. Рослини  можуть передчасно закінчувати вегетацію. Це може значно знизити врожай, особливо на фізіологічно ослаблених посухою посівах, навіть якщо чисельність фітофагів не перевищує ЕПШ.

       Павутинний кліщ є дуже складним об’єктом для контролю, в першу чергу це пов’язано з його біологічними особливостями та відсутністю надійних перевірених методів контролю. Для виявлення звичайного павутинного кліща рекомендують використовувати збільшувальне скло. Неозброєному оку вони можуть здатися звичайними плямами бруду. Кліщів можна змести на білий папір, а потім уважно подивитися, чи вони рухаються. Кліщі можуть концентруватися на краях поля, особливо якщо поле оточене бур’янами. Але їх може рознести вітром і по всьому полю. Протягом вегетаційного періоду кліщ може дати до 10-12 поколінь. Оптимальною для розвитку кліща температурою є 29-31 ºС. Оптимальна вологість повітря – 35-55%. З підвищенням температури інтенсивність яйцекладки зростає. Температура повітря нижче 29,5°С, а вологість повітря вище 90%  пригнічує розвиток та розмноження павутинного кліща.

      Господарствам області зараз необхідно ретельно провести обстеження посівів сої, кукурудзи, соняшника, томатів та інших культур на предмет зараження звичайним павутинним кліщем. З метою надійного захисту культури від цих шкідників та оптимізації фітосанітарного стану протягом вегетаційного періоду сільгосптоваровиробники застосовують різні препарати. Але не завжди вдається надійно захистити посіви від фітофагів у зв’язку з інтенсивним застосуванням інсектоакарицидів та формуванням резистентних популяцій шкідників. Часто для контролю кліщів аграрії застосовують інсектициди з акарицидною  дією (препарати на основі діючої речовини диметоат, фозалон). Але звертаємо увагу, що більшість з них мають особливості, які потрібно враховувати.  По-перше, у інсектицидів відсутня овіцидна дія — препарати не активні проти яєць, личинок та німфи, вплив відбувається  тільки на імаго. По-друге, вони не ефективні за температури вище +25°С й мають нетривалий захисний період — всього 7-10 днів. По-третє, контактним інсектицидам важко потрапити на нижню частину листка — зону життєдіяльності кліща.

      Враховуючи вищенаведені фактори, для контролю шкідників варто застосовувати саме акарициди. Вони на відміну від інсектицидів контролюють яйця, личинки та німфи (за рахунок чого, захисний період складає понад 30 днів), вони стійкі до високих температур та сонячного випромінювання.

       Обробку посівів акарицидами бажано починати до масової появи кліщів. Обов’язковою вимогою щодо застосування є забезпечення суцільного покриття площі та рясного змочування рослин під час проведення обприскування. При застосуванні пестицидів обов'язково слід враховувати рекомендації його виробника щодо умов застосування препарату. Обробки необхідно проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. 

     Нагадуємо, що у зв’язку з продовженням польових робіт у господарствах області особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів повинні пройти медогляд, навчання та інструктажі з правил техніки безпеки і мати допуск (посвідчення) на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами.

       Згідно ст.37 Закону України «Про бджільництво», необхідно не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

          Під час проведення захисних обробок слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.

        Необхідно проводити постійний моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь, посівів та багаторічних насаджень, на виявлення шкідників та хвороб для подальшого регулювання чисельності шкідливих організмів з метою зменшення негативної дії їх дії на майбутній  врожаї.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора