Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Чи успадковуються борги спадкодавця спадкоємцями?

Відділ Скадовське бюро правової допомоги Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги повідомляє про  спадкування боргових зобов’язань.

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України  до складу спадщини входять не тільки права, а й обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

       Борги спадкодавця - це майнові зобов’язання, які прийняв на себе спадкодавець перед фізичним або юридичними особами - кредиторами, але смерть позбавила його можливості виконати їх. Кредитор, який звернувся до спадкоємців, зобов’язаний надати документи, що підтверджують його вимоги.

До складу спадщини входить все майно померлого, що належить йому на день смерті: це може бути як рухоме, так і нерухоме майно, грошові кошти, вклади, а також боргові зобов’язання (статті 12181281 Цивільного кодексу України).

      В разі, якщо за життя громадянин взяв кредит в банку, не застрахований на випадок смерті позичальника, то за Цивільним кодексом України - в разі загибелі по боргах доведеться розплачуватися його спадкоємцям. При цьому їх відповідальність обмежена ринковою вартістю спадщини. Тобто, якщо борги перевищують вартість майна спадкодавця, то спадкоємці не будуть доплачувати зі своєї кишені кошти, яких не вистачить на виплату боргу.

      Важливо знати, що будь-яким чином зменшити ринкову вартість спадщини, щоб зменшити пропорційно зобов’язання по боргах, не вийде. Вартість перейденого до спадкоємців майна, межами якої обмежена їх відповідальність за боргами спадкодавця, визначається його ринковою вартістю на час відкриття спадщини незалежно від її подальшої зміни. Тому від спадщини, вартість боргів якої більше, ніж самого майна, простіше відмовитися (стаття 1273 Цивільного кодексу). Але відмовлятися доведеться повністю, закон не допускає, щоб спадкоємець відмовлявся від частини заповіту - не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

      Якщо у померлого боржника кілька спадкоємців, які погодилися прийняти спадщину за заповітом або за законом, то вони будуть нести солідарну відповідальність за його борги. Це означає, що банк, вимагаючи виконання боргових зобов’язань, має право звернутися до суду з позовною заявою і вказати всіх спадкоємців в якості відповідачів за позовом. При цьому відповідати буде кожен в повному обсязі, тобто навіть якщо весь борг погасить один із спадкоємців, він має право стягнути з інших спадкоємців сплачене (за винятком своєї частки боргу) в порядку регресу.

      Заборгованість померлого спадкодавця може бути стягнуто з спадкоємців, які прийняли спадщину, в судовому порядку. Терміни позовної давності за вимогами кредиторів спадкодавця продовжують текти в тому ж порядку, що і до моменту відкриття спадщини. Вимоги кредиторів можуть бути пред’явлені протягом решти терміну позовної давності, якщо цей термін почав текти до моменту відкриття спадщини. За вимогами кредиторів про виконання зобов’язань спадкодавця, термін виконання яких настав після відкриття спадщини, терміни позовної давності обчислюються в загальному порядку.

      Ставши боржником, спадкоємець повинен виплачувати борг і відсотки по ньому, якщо мова йде про банківський кредит. Причому платити доведеться не з дня прийняття спадщини, а з дня його відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця. За невиконання цих зобов’язань з боржника-спадкоємця також можуть бути стягнуті відсотки, що підлягають сплаті. Остаточно розмір заборгованості, що підлягає стягненню з спадкоємця, визначається на час винесення рішення суду.

Кредиторові спадкодавця належить пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину:

  • у випадку повідомлення спадкоємцями, якщо їм відомо про наявність боргів, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги;
  • у випадку відсутності повідомлення спадкоємців та у випадку, якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

Сплив визначених статтею 1281 ЦК України строків пред'явлення кредитором вимоги до спадкоємців має наслідком позбавлення кредитора права вимоги за основним і додатковим зобов`язаннями, а також припинення таких зобов'язань.

Важливо знати, що якщо кредитор затягнув процес пред’явлення спадкоємцям вимог по виконанню боргових зобов’язань, не маючи на це поважних причин, то суд відмовить йому у стягненні відсотків за прострочення за весь період з дня відкриття спадщини, так як спадкоємці не зобов’язані знати про боргові зобов’язання спадкодавця і відповідно відповідати за несумлінні дії кредиторів.

      Отже, що робити з кредитом, який дістався разом із спадщиною, якщо є бажання прийняти такий спадок:

1. Отримати свідоцтво про смерть позичальника;

2. Повідомити банк про смерть позичальника. Передати банку копію свідоцтва про смерть;

3. Написати в нотаріальній конторі заяву про ухвалення спадку;

4. Через шість місяців після смерті позичальника вступити в права спадку;

5. Врегулювати відносини з банком - прийняти борг і оформити новий графік погашення кредиту;

6. За підсумками року, в якому прийнятий спадок, оформити податкову декларацію і заплатити податок із спадку.

        Якщо немає бажання прийняти такий спадок, потрібно:

1. Написати в нотаріальній конторі по місцю відкриття спадку заяву про відмову від спадку;

2. У разі претензій банку, повідомити про свою відмову і порадити звернутися за підтвердженням цього факту в нотаріальну контору.

         В доповнення до всього, ще раз нагадаємо, що кредити в нашій країні успадковуються. Проте завжди можна відмовитися від спадку або прийняти його, але при цьому не платити відсотки, штрафи і пеню по кредиту протягом перших шести місяців після смерті позичальника.

 

 Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звертатися до відділу «Скадовське бюро правової допомоги» Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 75700, Херсонська область, м.Скадовськ, вул. Олександрівська, 34, каб. № 16 тал. (05537) 5-46-21, електронна адреса skadovske@legalaid.ks.ua, skype – зв'язок  skadovske .

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора