Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ПЕРСПЕКТИВИ ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ В ЕКОНОМІКУ СКАДОВСЬКОГО РАЙОНУ

1. ГОЛОВНІ ПРІОРИТЕТИ ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ
 
АНАЛІЗ
наявного потенціалу та можливостей
подальшого розвитку району
Сильні сторони:
  • Унікальні природно-кліматичні умови;
  • Наявність потужної бази курортно-оздоровчих закладів;
  • Розвинута галузь агропромислового виробництва та переробної галузі;
  • Потужний потенціал підприємств сфери будівництва, транспорту та зв’язку
Слабкі сторони:
  • Відсутність залізниці;
  • Посушливий клімат та недостатня кількість опадів (300-330 мм на рік);
  • Зона ризикованого землеробства.
Можливості:
  • Подальший розвиток курортно-рекреаційного комплексу;
  • Розвиток агропромислового виробництва та галузі переробної промисловості;
  • Розвиток сфери будівництва та транспортної інфраструктури.
Загрози:
  • Руйнування берегової смуги в смт Лазурне та періодичне замивання протоки між о.Джарилгач та материком;
  • Можливе підтоплення 9-ти населених пунктів та 15,4 тис.га сільгоспугідь;
  • Можливість забруднення Джарилгацької затоки у випадку аварії на очисних спорудах та напірному каналізаційному колекторі в м.Скадовську.

Виходячи з вигідного географічного розташування, природно-кліматичних умов і наявних ресурсів головними пріоритетними напрямками подальшого розвитку району є:

  • розвиток курортно-рекреаційного комплексу та туризму;
  • розвиток сільськогосподарського виробництва;
  • розвиток переробної промисловості.
1.1 ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ КУРОРТНО-РЕКРЕАЦІЙНОГО КОМПЛЕКСУ

З огляду на вигідне географічне розташування, природно-кліматичні умови та наявні ресурси головним пріоритетним напрямком подальшого розвитку Скадовського району є розвиток його курортно-рекреаційного комплексу, що включає у себе 3 оздоровчі зони – м.Скадовськ, смт Лазурне та с.Красне.

На даний час проектними організаціями розроблено відповідні матеріали по коригуванню генеральних планів забудови м.Скадовська та смт Лазурне в частині розвитку курортно-рекреаційних територій. Аналогічну роботу необхідно провести і по коригуванню генерального плану забудови с.Красне.


Перспективи розвитку курортно-рекреаційної зони м.Скадовська:

Курортно-рекреаційна зона м.Скадовська - унікальне курортно-рекреаційне явище не тільки Скадовська, але й всієї України (потенціальна ємність – 52,0 тис.місць для лікування та відпочинку).

Умовно перспективний розвиток курортно-рекреаційної зони міста поділяють на чотири райони – “Східний“, “Центральний“, “Західний“ та місцевість “Цукур“.

Згідно пропозицій по коригуванню генерального плану забудови у Східному курортно-рекреаційному районі міста передбачається розмістити курортний культурно-розважальний центр, яхт-клуб в районі військової частини, аквапарк з атракціонами на місці колишньої нафтобази і також розробити паркову зону в крайній східній частині міста.

У Центральному курортно-рекреаційному районі міста передбачається розмістити загально-курортний центр на базі існуючих об’єктів культурно-побутового обслуговування міста і на набережній біля вантажного морського порту – пасажирський морський порт і яхт-клуб, готель з рестораном і кафе.

На території Західного курортно-рекреаційного району міста передбачається розмістити крім існуючих оздоровчих закладів нові пансіонати для дорослих на 2,9 тис. місць, дитячі оздоровчі табори на 0,5 тис. місць, курортні готелі на 0,3 тис. місць та кемпінги на 1,5 тис. місць, розташовані в парковій зоні, де також буде побудовано аквапарк для дітей.

На крайньому заході м.Скадовська на місцевості Цукур передбачається розмістити дитячі оздоровчі табори на 1,7 тис. місць і пансіонати для сімей з дітьми на 3,5 тис. місць, які базуються на території існуючих дитячих оздоровчих таборів, і молодіжні табори на 5,0 тис.місць.

Загалом у результаті реалізації проекту розвитку курортного комплексу міста передбачається збільшити площу під оздоровчими закладами на території міста з 114,9 до 300,0 га. Потужність оздоровчих закладів при цьому зросте на 18,5 тис.місць і становитиме 27,0 тис.місць. Введення в дію нових об’єктів дозволить створити 7,0 тис. нових робочих місць та забезпечити за рахунок цього додаткові надходження до місцевого бюджету міста у розмірі майже 110,0 млн.грн.

За рахунок будівництва нових та реконструкції існуючих оздоровчих закладів та створення в них відповідних сучасних умов для відпочинку передбачається збільшення тривалості оздоровчого сезону в середньому з 2,5 до 6 місяців.

Крім будівництва нових та реконструкції існуючих оздоровчих закладів передбачається нове індивідуальне будівництво у приватному секторі міста, що дозволить збільшити загальну можливість одночасного прийняття на відпочинок відпочиваючих з 5,2 до 25,0 тис.місць.

Враховуючи введення в дію нових потужностей як по оздоровчим закладам так і у приватному секторі, збільшення тривалості функціонування оздоровчих закладів, розрахункова кількість відпочиваючих у місті протягом оздоровчого сезону становитиме 382,0 тис.чол. (при середній розрахунковій тривалості відпочинку одного відпочиваючого протягом 18 календарних днів).


Перспективи розвитку курортно-рекреаційної зони смт Лазурне:

Генеральним планом забудови смт Лазурне передбачається розвиток курортно-рекреаційної зони з будівництвом близько 50 нових оздоровчих закладів на території площею 340 га. Загальна потужність оздоровчих закладів при цьому зросте з 9,6 до 38,28 тис.місць.

Крім цього передбачається будівництво об’єктів обслуговування (супермаркет, автобусна станція, декілька АЗС, торговельний центр), яхт-клубів, берегоукріплювальних споруд, набережної вздовж узбережжя моря тощо.

Поряд з цим передбачається нове індивідуальне житлове будівництво, що дозволить збільшити можливості для одночасного прийому відпочиваючих на відпочинок з 2,5 до 12,0 тис.місць.

Як і у м.Скадовську так і в смт Лазурне передбачається подовження періоду функціонування оздоровчих закладів з 2,5 до 6 місяців.

З урахуванням нового будівництва оздоровчих закладів та приватного сектору потенційна потужність оздоровчої зони смт Лазурне у перспективі становитиме 50,28 тис.місць, що дозволить протягом оздоровчого сезону прийняти на відпочинок 442,0 тис.чоловік.


Перспективи розвитку курортно-рекреаційної зони с.Красне:

На даний час перспективи розвитку курортно-рекреаційного комплексу у с.Красне знаходяться у стадії розробки. Розрахунок потенційних можливостей даного населеного пункту без цього зробити поки-що не має можливості. Попередньо, у с.Красне є можливість відведення земельних ділянок під спорудження нових дитячих оздоровчих закладів та розширення нового індивідуального будівництва.

Міжнародний інвестиційний форум «Таврійські горизонти», який
пройшов в області вже вдев’яте, перевершив всі попередні рази

З 30 вересня по 01 жовтня 2016 року Нова Каховка гостинно зустрічала близько 650 учасників з різних країн світу та регіонів України, у тому числі 14 представників дипломатичного корпусу (Казахстан, Македонія, Білорусь, Польща, Канада, Малайзія, Швеція, Румунія, Угорщина, Литва, КНР, ПАР, Швейцарія), 25 іноземних делегацій з Іраку, Ін дії, Кувейту, Туреччини, Азербайджану, Швеції, В’єтнаму, Австрії, США, а також представників центральних й місцевих органів виконавчої влади, широке представництво бізнесу й інвестиційних компаній, громадських організацій та науковців. Це втричі більше ніж очікувалося.

Поважним було і представництво VIP-гостей. Учасників Форуму вітали: Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, Президент торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, Надзвичайний та Повноважний Посол Македонії в Україні пан СТОЛЕ ЗМЕЙКОСКІ, Голова правління ПАТ АБ "Укргазбанк" Кирило Шевченко, Бізнес-омбудсмен в Україні пан Альгірдас Шемета, голова правління Міжнародного трейд-клубу в Україні пан Кадар Андраш, а також народні депутати України від Херсонщини Олександр Співаковський та Сергій Хлань. Від прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана надійшла привітальна телеграма.

Партнером цьогорічного Форуму виступила Програма Американського агентства міжнародного розвитку (USAID) «Лідерство в економічному врядуванні». У зв’язку з цим на Форум завітала команда Програми на чолі з її директором пані Тамарою Соляник, яка відзначила важливість проведення подібних заходів на регіональному рівні для поліпшення бізнес-клімату в області та створення сприятливих умов для залучення інвестицій.

В рамках урочистої гала сесії Форуму було презентовано 5 потужних інвестиційних проектів, які будуть реалізовані на Херсонщині у середньостроковій перспективі.

Також під час Форуму було проведено двосторонні зустрічі у форматі В2В з членами Міжнародного трейд-клубу в Україні, у ході яких представники бізнесу області мали змогу поспілкуватись та започаткувати контакти з представниками торгових та економічних відділів дипломатичних представництв різних країн в Україні. Для широкого ознайомлення з потенціалом Херсонщини в різних галузях делегація трейд-клубу на чолі з головою правління Кадаром Андрашом прибула до області 29 вересня та провела ряд попередніх зустрічей з бізнес-колами області, відвідала ряд промислових підприємств.

В рамках Форуму було підписано 9 меморандумів про співпрацю, які заклали надійний фундамент для реалізації інвестиційних проектів та партнерських програм на найближчі роки. Зокрема, обласною державною адміністрацією в особі її голови Андрія Гордєєва укладено:

- Меморандум про співпрацю та партнерство з ТОВ СП «НІБУЛОН», яким підтверджується готовність інвестора до впровадження інвестиційних проектів з будівництва нових елеваторних ємностей та перевантажувальних терміналів вздовж річки Дніпро на території Херсонської області та розвитку водного туризму шляхом організації річкових подорожей та круїзів для населення регіону;

- Меморандум про співробітництво у сфері впровадження ТОВ «Морські ворота» інвестиційного проекту «Створення готельно-апартаментного комплексу» в м.Скадовськ;

- Меморандум про співпрацю та партнерство з ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК»;

- Меморандум про співпрацю з Китайською Торговою Асоціацією;

- Меморандум про співпрацю та взаємодію з Координатором Проекту Міжнародного торгового центру при ООН «Розвиток дорожньої карти ланцюга створення вартості для майбутнього плодоовочевого сектора»;

- Меморандуму про співпрацю та взаємодію програмою Агентства США з міжнародного розвитку DOBRE в сфері сприяння впровадженню децентралізації в області;

- Меморандум про співробітництво у сфері розвитку індустрії торгівлі Херсонської області з ТОВ «Будхаус Груп» (ТРЦ «Фабрика»);

- Меморандум про наміри щодо реалізації проектів у галузі сонячної енергетики в Херсонській області з громадською спілкою "Фонд розвитку та інновацій житлово-комунального господарства";

- Меморандум про співробітництво у сфері впровадження інвестиційного проекту «Відновлення та будівництво нових іригаційних систем» з ТОВ «АГРО - ТОРГІВЕЛЬНА ФІРМА «АГРО-ДІЛО».

Платформа ділового спілкування Форуму включала роботу шести паралельних майданчиків. Окрім Засідання Ради туристичних міст та регіонів, відбулась панельна дискусія: «Інвестиції в агробізнес», модератором якої виступив Андрій Стефанович, директор Департаменту науково-освітнього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Мінагрополітики України, панельна дискусія: «Промисловість, транспортна інфраструктура, енергоефективність та їх інвестиційна привабливість», круглий стіл: «Бізнес-клімат: від визначення проблем до конкретних кроків» під головуванням голови правління ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» Ігоря Бураковського та за підтримки програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні», а також панельна дискусія: «Економічно спроможні громади Херсонщини – запорука розвитку регіону».

Окремим креативним майданчик для презентації власних проектів та ідей працювала Start-up майстерня «Територія креативних ідей».

Другий день Форуму було присвячено практичному ознайомленню з потенціалом Херсонщини. Учасникам заходу було запропоновано чотири інформаційні тури для відвідання за такими наступними напрямками.

На напрямку «Аграрний сектор – можливості для повного циклу виробництва» учасники форуму ознайомилися з діяльністю провідних агропромислових об’єктів області. Зацікавленість ними виказали представники німецького Проекту «Агроторгівля України», компанії ТОВ «Платформа Бизнес Интеграции» Польща – Україна, компанії «Aquila Executive» (Швеція), Радник Посла Республіки Казахстан в Україні, представники засобів масової інформації.

Вони відвідали агропромислові підприємства з іноземними інвестиціями, які успішно зреалізували інвестиційні проекти на Херсонщині, а саме: ТОВ «Каховка Протеїн Агро», Каховську філію ЗАТ АТ «Каргілл», ТОВ «Терра Тарса Україна» та ПРАТ «Чумак».

Зокрема, під час відвідування ТОВ «Терра Тарса Україна» учасники мали можливість наочно ознайомитися з проектною пропозицію по створенню на базі підприємства лабораторії для дослідження ґрунтів, яку напередодні було презентовано на панельній дискусії «Інвестиції в агробізнес».

ТОВ «Каховка Протеїн Агро» та Каховська філія ЗАТ АТ «Каргілл», які експортують більш ніж 90% своєї продукції на ринки Європи, Африки, Туреччини та особливо Китаю, ознайомили гостей з діяльністю своїх підприємств, продемонструвавши потужне сучасне обладнання для переробки сої та насіння соняшника.

Відвідавши ПРАТ «Чумак» - компанію національного рівня, яка знаходиться на ринку більш ніж 20 років та є однією з найбільших в переробній галузі України, учасники ознайомилися із циклом виробництва та були приємно вражені асортиментом харчової продукції, яка успішно експортується на ринки Канади, США, Казахстану, Грузії, Ізраїлю, Іспанії, країн Балтії та інші світові ринки.

Напрямок «Транспортний хаб – морські та повітряні ворота України», де представники міжнародних компаній та всеукраїнських засобів масової інформації ознайомилися з роботою Херсонського морського порту та Міжнародного аеропорту «Херсон», щоб оцінити їх потенціал та перспективи подальшого розвитку. Учасникам поїздки представили інвестиційні проекти з організації рейдової стоянки в районі Тендрівської коси, будівництва додаткових силосів зернового терміналу (друга черга) ємністю 12,8 тис. тонн, технічне переоснащення перевантажувального комплексу на причалі № 6 (Компанія «Дніпро Карго Лімітед»), будівництва механізованого складу підлогового зберігання зерна обсягом 16 тис. тонн (ПАТ «Херсонський КХП»), будівництва механізованого складу підлогового зберігання зерна обсягом 20 тис. тонн, з реконструкції причальної галереї транспортування зерна (ПАТ «Херсонський КХП») і з будівництва причалу естакадного типу уздовж причалу №10 на умовах концесії (ПАТ «Херсонський КХП»).

Окрім цього, керівництвом комунального підприємства обласної ради «Херсонські авіалінії» проведено огляд аеровокзального комплексу Міжнародного аеропорту «Херсон», ознайомлено з етапами розвитку аеропорту на 2016 – 2018 роки, інвестиційними проектами з будівництва митного вантажного складу, готелю, реконструкції 2-го поверху аеровокзалу, а також перспективами розширення географії польотів.

Для учасників ІІІ засідання Ради туристичних міст і регіонів відбулася екскурсійна програма «Туристична перлина України – синергія природи та гостинності Херсонщини». Розпочалася екскурсія з огляду «Кам’яні вишиванки – шедеври півдня України» у смт Козацьке Бериславського району. Продовжилася вона відвідуванням унікальних водоспадів в степах Херсонщини, які знаходяться поблизу руїн замку князя Трубецького на території селища Козацького й завершилася у сучасному кінному клубі «Grand Prix» (м.Олешки). Також для гостей було організовано оглядову екскурсію бази зеленого туризму “Чумацька криниця” та відвідування ПАТ «Дім марочних коньяків Таврія».

Кожен тур проходив об’єктами та підприємствами, які успішно працюють в області завдяки роботі з іноземними та вітчизняними інвесторами, а також інвестиційними майданчиками потенційно цікавими для інвесторів.

 
Очікувані результати
від реалізації пріоритетного напрямку розвитку
курортно-рекреаційного комплексу району
(попередньо без урахування перспектив
розвитку с.Красне):
 
Показник
Існуючий стан
Перспективне будівництво
Всього перспектива
Скадо- вськ
Лазур- не
Разом
Ска- довськ
Лазур- не
Разом
Ска- довськ
Лазур- не
Разом
Потужність оздоровчих закладів, тис.місць 8,5 9,6 18,1 18,5 28,68 47,22 27,0 38,28 65,3
Кількість місць у приватному секторі, тис.місць 5,2 2,5 7,8 19,8 9,46 29,25 25,0 12,00 37,0
Площа земельних ділянок під закладами відпочинку, га 114,9 180,9 295,8 185,1 347,10 532,2 300,0 528,0 828,0
Кількість обслуговуючого персоналу, тис.чол. 3,3 3,1 6,4 7 8,28 15,28 10,6 12,2 21,7
Період функціонування, місяців:                  
- оздоровчі заклади 2,5 2,5 2,5 6 6 6 6 6 6
- приватний сектор 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5
Кількість організованих відпочиваючих за весь сезон, тис.чол. 36,36 41,1 77,4 240,0 350,24 590,3 276,4 391,3 667,7
Кількість неорганізованих відпочиваючих за весь сезон, тис.чол. 22,0 10,7 32,7 83,6 39,94 123,5 105,6 50,7 156,2
 
1.2. ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ ТА ПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ
 
Враховуючи сучасний стан розвитку галузі агропромислового виробництва, його наявний потенціал та можливості пріоритетними напрямками розвитку галузі на найближчу перспективу мають стати інтенсифікація розвитку галузі тваринництва та забезпечення переробки сільгосппродукції місцевого виробництва.

Розвиток тваринницької галузі передбачає собою відновлення та збільшення поголів`я сільськогосподарських тварин, у першу чергу на базі існуючих сільгосппідприємств, а також залучення нових суб`єктів господарювання до роботи у цій галузі, та повинен бути спрямований на збільшення поголів`я сільськогосподарських тварин молочного та м`ясного напрямку.

Враховуючи специфіку вирощування в районі значних обсягів зернових, овочевих та баштанних культур, одним із пріоритетів подальшого розвитку агропромислового комплексу має стати організація на території району замкнутого циклу по виробництву продуктів харчування високого ступеню переробки на основі підвищення ефективності використання наявних, введення в дію нових та відновлення роботи невикористовуваних виробничих потужностей.

Крім переробки сільськогосподарської продукції на продовольчі товари в районі є можливість організувати підприємство по виробництву біопалива на основі переробки ріпаку. Для цього є в наявності відповідна площадка – будівня колишньої центральної газової котельні у с.Ульянівка.

Зазначений об`єкт на сьогодні виставлено в якості пропозиції по залученню інвестицій та має усю відповідну інфраструктуру – під`їзні шляхи з твердим покриттям, електро- та газозабезпечення. Виробничі потужності зазначеного об`єкту можуть бути завантажені сировиною місцевого виробництва. Потреба у трудових ресурсах може бути забезпечена за рахунок місцевого населення с.Улянівки.

 
1.3. ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНШИХ ГАЛУЗЕЙ

Зелений туризм:

У сільських населених пунктах, розташованих вздовж морського узбережжя, а також поблизу природних водойм (ставків) є реальна можливість організації осередків сільського зеленого туризму.

Дані осередки можуть бути використані в якості організації на їх базі екскурсійного відвідування за окремими туристичними маршрутами відпочиваючими в оздоровчих закладах району, а також для короткотермінового перебування (сімейного відпочинку).

Основними напрямками (спеціалізацією) зазначених об`єктів можуть бути ремісництво, скотарство, рибальство та інше.

Ще одним перспективним проектом, що заслуговує на увагу, є створення місцевої туристичної агенції, яка могла б взяти на себе функції пропагування та просування місцевого туристичного продукту (курортно-рекреаційних можливостей району), а також окремих оздоровчих закладів з метою залучення якомога більшої кількості відпочиваючих протягом оздоровчого сезону.


Інфраструктура відпочинку та розваг:

У приморських населених пунктах району, з врахуванням перспектив розвитку курорту, найбільш перспективним є реалізація проектів по спорудженню сучасних об`єктів курортної інфраструктури – аквапарки, містечка атракціонів, яхт-клуби, торговельно-розважальні комплекси тощо. Можливість реалізації зазначених проектів повинна бути погоджена з відповідними органами місцевого самоврядування та з урахуванням генеральних планів забудови відповідних населених пунктів.

У м.Скадовську, за погодженням із міською радою, можлива реалізація проекту спорудження сучасного літнього кіноконцертного залу орієнтовною місткістю 2,5-3,0 тис.місць для організації гастрольної та фестивальної діяльності. Даний об`єкт повинен стати однією із складових подальшого розвитку курорту у м.Скадовську, як місце культурного проведення дозвілля відпочиваючими та одним із факторів підвищення привабливості курорту.

У північно-західній частині м.Скадовська розташована територія колишнього аеропорту місцевого значення з грунтовим покриттям. На даний час дана територія використовується досить незначний період часу (переважно літні місяці) для організації роботи авіаклубу зі стрибків з парашута.

У перспективі, за умови залучення інвестицій та створення відповідної інфраструктури, даний об`єкт можливо розглядати як місце постійного проведення змагань, чемпіонатів та фестивалів різного рівня (регіональні, всеукраїнські та міжнародні) з повітроплавання та парашутного спорту.


Розвиток транспортної інфраструктури:

Територія міста Скадовська, з урахуванням перспектив розвитку Скадовського міжнародного торговельного порту та розвитку куроту, повинна розглядатися як потенційне місце для створення потужного транспортного вузла.

Розвиток транспортної інфраструктури у перспективі повинен бути зосереджений на створенні різного роду перевалочних баз, терміналів, місць для тимчасової стоянки великотонажного автотранспорту. Для цього на території міста є достатня кількість відповідних площадок з твердим покриттям та ремонтно-складськими приміщеннями, що належать суб`єктам господарювання різних форм власності.

Крім того м.Скадовськ повинне розглядатися як потужний центр організації пасажирських перевезень. Основними напрямками у цьому руслі мають стати організація морських пасажирських перевезень як на внутрішньому так і на міжнародному сполученні, що обумовлює спорудження сучасного морського вокзалу. Завдяки реалізації цього проекту можливо налагодити регулярні морські сполучення із найбільшими курортними містами півдня України та країнами Чорноморського басейну.

У разі реалізації проекту морських пасажирських перевезень та й з урахуванням перспектив розвитку курорту необхідно забезпечити подальший розвиток автомобільних пасажирських перевезень, що передбачатиме створення відповідної сучасної інфраструктури – будівництво сучасного автовокзалу, місць для тимчасового перебування автотранспорту з відповідним готельним господарством.

Збільшення обсягів вантажних та пасажирських перевезень неодмінно потребуватиме впорядкування існуючого дорожного господарства шляхом розширення та ремонту полотна існуючих автошляхів місцевого значення, будівництво нових транспортних розв`язок та об`єктів відповідної інфраструктури (АЗС, автокемпінги, пункти торговельно-сервісного обслуговування і т.п.).

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора