Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Позика : від укладення до стягнення!

            Гроші є невід’ємною частиною нашого життя. І єдиним інструментом, який може миттєво забезпечити необхідною сумою грошей, є ПОЗИКА або кредит.

            До Скадовського бюро правової допомоги звертаються клієнти з питаннями стосовно правильного оформлення позики та порядку стягнення у разі не повернення у зазначений строк.

Позика відмінна від кредиту тим, що кредит має право надавати виключно фінансова установа, яка має відповідні дозволи та ліцензії, і саме такий вид діяльності, як надання кредиту, є комерційною діяльністю банків та фінансових установ, які отримують винагороду за надання кредиту у розмірі встановлених процентів за його користування.

Позика ж надається фізичними або юридичними особами, в силу своїх фінансових можливостей у різних життєвих випадках та потребах за рахунок власних коштів або інших речей, які визначені родовими ознаками.

Як правило, позика оформляється сторонами в усній формі і без свідків, що в результаті унеможливлює вчасне повернення грошей, так само, як звернення до суду щодо стягнення її у судовому порядку.

Часто буває, що під виглядом позики сторони намагаються оформити інші боргові зобов’язання, як то, отримання матеріальної допомоги або оплату за товар чи послугу, яка буде надана виконавцем у майбутньому, чи аванс за нерухоме майно, яке планується бути придбаним покупцем.

Однак, якою б не була мета оформлення договору позики, потрібно розуміти всі правові наслідки, які вона може спричинити у випадку її оформлення письмово сторонами та фактичного невиконання Позичальником.

Що ж потрібно знати при оформленні позики?

По-перше, що сторонами позики є Позикодавець, та сторона, яка надає позику, і Позичальник, та сторона, яка приймає у власність такі грошові кошти або інші речі, які визначені родовими ознаками.

По-друге, те, що позика повинна бути оформлена шляхом укладення письмового договору між двома фізичними особами або шляхом складення розписки про отримання певної суми коштів Позичальником – Позикодавцю.

Законодавством, у статі 1047 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у 10 (десять) раз перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму громадян (тобто станом на дату даної публікації – 170 грн.), а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.

Згідно із частиною другою статті 1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Що потрібно зазначати у розписці?

Повну назву прізвища, імені та по-батькові Позичальника та Позикодавця, його реєстраційний номер платника податків та паспортні дані, місце проживання.
В якій валюті надається позика.
Так, частиною першою статті 192 Цивільного кодексу України визначено, що законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня.

Однак, це не забороняє сторонам зазначити у розписці суму у іноземній валюті, наприклад євро чи долар США, як розмір позики, який підлягає поверненню, за умови, що повернення цієї суми у іноземній валюті буде здійснюватися за еквівалентом в національній валюті за офіційним курсом Національного банку України гривні до іноземної валюти (або іншого банку за погодженням між сторонами) станом на день повернення позики.

Порядок повернення позики, наприклад частинами щомісяця до 25 числа поточного місяця або всю суму до конкретної дати.
Варто зазначити, що якщо сторони не зазначили строк повернення позики, це не позбавляє права Позикодавця звернутися до Позичальника із письмовою вимогою у будь-який час.

В такому випадку, позика має бути повернена Позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це.

За погодженням сторін, у розписці може бути зазначено розмір і порядок отримання Позикодавцем процентів за користування предметом позики Позичальником.
Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно частини другої статті 1048 Цивільного кодексу України, договір позики вважається безпроцентним, якщо:

1) він укладений між фізичними особами на суму, яка не перевищує п'ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, і не пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності хоча б однією із сторін;

2) позичальникові передані речі, визначені родовими ознаками.

Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов’язаний на вимогу позикодавця сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, у разі неповернення позичальником суми позики своєчасно його борг складатиме:

1) суму позики з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов’язання;

2) проценти за позикою, якщо інше не встановлено договором або законом, нараховані відповідно до договору позики або облікової ставки НБУ за весь строк користування позиченими коштами;

3) три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.

При цьому індекс інфляції, 3% річних від простроченої суми (стаття 625 ЦК України) та проценти за позикою (стаття 1048 ЦК України) підлягають сплаті до моменту фактичного повернення боргу.

Звернення до суду за стягнення простроченої позики, процентів за її користування і штрафних санкцій може бути здійснено Позикодавцем у будь-який момент в межах строків позовної давності, коли останній дізнався про його порушене право щодо невиконання чи неналежного виконання Позичальником взятих на себе зобов’язань згідно письмового договору позики та письмової розписки.

За отриманням більш детальної інформації звертайтесь до відділу  «Скадовське бюро правової допомоги» Голопристанського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: 75700 Херсонська  область, м.Скадовськ, вул. Сергіївська, буд. 4 каб.4 тел. (05537) 5-46-21

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора