Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Домашнє насильство: кого та за що тепер каратиме закон, і куди за допомогою звертатися жертвам

Скадовське бюро правової допомоги інформує громадян про те, що з 11 січня 2019 року в Україні набули чинності зміни до кримінального кодексу, що визначають системне насильство в сім’ї злочином.  Що чекає на тих, хто дозволяє собі знущатись з членів своєї сім'ї, і на чию допомогу можуть розраховувати жертви.

Від початку 2019 року домашнє насильство в широкому розумінні як вид правопорушення вважається в Україні кримінальним злочином. Тобто, щоб покарати кривдника, тепер не потрібно чекати, поки він вб’є або вчинить тяжких побоїв жертві – за образи, приниження та економічний шантаж домашні тирани можуть опинитися за ґратами. Протягом року українські суди винесли вже не один обвинувальний вирок, а нещодавно перший вирок за домашнє насильство оголосили і в Києві.

Часто люди під домашнім насиллям вважають лише побої. Раніше тільки за такі прояви "любові" можна було покарати домашнього кривдника. Тепер домашнє насильство тлумачать як будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування по відношенню до людини, якщо вони порушують її конституційні права і свободи, наносять моральну шкоду або шкоду фізичному чи психічному здоров`ю.

Фізичне насильство – це коли:

  • вас б`ють, штовхають;
  • перешкоджають вільному пересуванню;
  • створюють ситуації, які можуть загрожувати вашому життю чи здоров`ю;
  • вам погрожують зброєю чи іншими предметами, що можуть завдати фізичної шкоди;
  • вас позбавляють допомоги під час хвороби чи вагітності.

Економічне насильство :

  •  вас позбавляють їжі чи води;
  • пошкоджують чи ламають особисте майно;
  • незаконно обмежують доступ до житла чи позбавляють житла;
  • вилучають власні кошти, речі;
  • примушують жебракувати, забороняють або примушують працювати, забороняють навчатися;

Психологічне насильство:

  • погрожують вбивством, каліцтвом;
  • цілковито контролюють;
  • зневажають як особистість;
  • погрожують відібрати дітей;
  • переслідують, залякують, цькують, у всьому звинувачують;

Сексуальне насильство:

  • примушують займатися проституцією;
  • примушують до небажаних статевих стосунків;
  • неприйнятно жартують, виголошуючи фрази із сексуальним підтекстом;

Відповідно до ст. 126-1 КК України домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, -

  • карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, можете звертатися:

             До Скадовського бюро правової допомоги за телефоном (05537) 5-46-21, де можете отримати інформацію про організації та установи, до яких слід звернутися у конкретній ситуації, про перелік документів, які необхідно підготувати для звернення, поради щодо правильного їх складання, підтримку психолога анонімно у телефонному режимі, консультації та рекомендації юристів щодо конкретної ситуації.

До спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб належать притулки для постраждалих осіб, центри медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб, кол-центр з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим особам та особам, які постраждали від насильства за ознакою статі, а також заклади та установи, призначені виключно для постраждалих осіб та осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі.

У таких трагічних та сумних випадках можна звернутися: до територіального органу поліції або за телефоном 102, до центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, до управління сім'ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрацій, до громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства, до психолога, соціального педагога, класного керівника тощо, до близької людини.

Безкоштовні телефонні «Гарячі лінії»:

  • Національна дитяча «гаряча лінія» Центру «Ла Страда – Україна» 0-800-500-333 (для дзвінків з мобільного). Дзвінки на лінію - безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з мобільних усіх операторів. Консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи та соціальні працівники;
  • Національна «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству (консультації юриста, психолога, соціального педагога) 116-123 (цілолобово та безкоштовно з мобільних телефонів), 0-800-500-225 та 116-111;
  • Омбудсмен з прав дитини в Україні Микола Миколайович Кулеба (044) 255-64-50;
  • Єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги - Зателефонувавши зa номером 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів), можна отримати такі послуги: інформацію про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини, та установи, які опікуються відповідними питаннями; безоплатну правову допомогу дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах; правові консультації; зв 'язатися з усіма центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги; отримати інформацію про їх місцезнаходження, контактні номери телефонів, інші засоби зв 'язку.

У разі виникнення правових питань, можете звертатися за консультаціями та роз’ясненнями до Скадовського бюро правової допомоги за адресою: 75700 Херсонська область, м.Скадовськ, вул. Олександрівська, 34, тел (05537) 5-46-21.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора