Сільські жителі Скадовського району долучилися до благородної справи

Заклади первинної ланки надання медичної допомоги в цьому році вперше на своїй базі проводять заготівлю крові. Згідно наказу Департамента охорони здоров’я ХОДА на базі структурних підрозділів Скадовського центру ПМСД заплановано виїзди бригади обласного центру крові 4 рази на рік для взяття у донорів крові.

Донорство крові як загальнодержавна проблема є актуальним на сьогодні, оскільки впливає на якість надання медичної допомоги, подальший розвиток медичних технологій, рівень популяційного здоров’я. Формування у підлітків та осіб молодого віку як потенційних донорів високої мотивації до ведення здорового способу життя сприятиме реалізації проблеми донорства. Цього тижня заплановано виїзд бригади обласного центру крові: 05 лютого 2019 року на базі Новомиколаївської амбулаторії ЗПСМ та 07 лютого 2019 року на базі Благодатненської амбулаторії ЗПСМ. Була проведена велика підготовча робота медичними працівниками цих закладів для організації населення для взяття крові бригадою обласного центру крові Здали кров 37 осіб (по 400 мл кожна особа) у Новомиколаївській амбулаторії ЗПСМ і 55 осіб у Благодатненській амбулаторії ЗПСМ. Здана кров буде використана для виготовлення препаратів крові і забезпечить лікувально-профілактичні заклади гемотрансфузійними середовищами в обсязі, необхідному для надання медичної допомоги під час лікування тяжких гострих та хронічних захворювань, невідкладних станів, а також у надзвичайних ситуаціях (стихійне лихо, техногенні аварії, катастрофи тощо), що особливо актуально на сьогоднішній день.

Донорство крові та її компонентів - добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення відповідних лікарських препаратів. На сьогодні кількість донорів в Україні на 1000 населення становить 16 осіб при рекомендації ВООЗ 40-60. Упродовж останнього десятиліття в Україні, як і в нашому районі, кількість донорів зменшилася, що спричинило зниження обсягів заготівлі крові. На одного жителя країни припадає лише 7,5 мл заготовленої донорської крові, тоді як згідно з рекомендаціями ВООЗ оптимальна потреба становить 12-15 мл.

Оскільки ключовою ланкою в системі донорства крові є донор, яким відповідно до законодавства України може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України, то саме від стану здоров’я осіб, які можуть бути потенційними донорами, багато в чому залежить успішність функціонування системи служби крові.

До основних факторів ризику для здоров’я потенційних донорів – осіб 18- 30 років належать:

• астено-вегетативний синдром;

• гіподинамія;

• синдром хронічної втоми;

• артеріальна гіпертензія;

• туберкульоз;

• тютюнопаління;

• вживання алкоголю;

• ВІЛ/СНІД (синдром набутого імунодефіциту);

• дія екологічних факторів та наслідків аварії на ЧАЕС;

• ендокринні порушення: хвороби щитоподібної залози, гіпофізу, кори наднирників, цукровий діабет, надлишкова маса тіла.

Тому ефективними заходами профілактики є:

▪ проведення медогляду осіб молодого віку - потенційних донорів і контроль за їх фізичним розвитком;

▪ при визначенні порушення фізичного розвитку проводиться особиста програма коректування відповідно до встановлених факторів ризику.

Адміністрація КНП «Скадовський центр ПМСД» дуже вдячна жителям сіл Новомиколаївка, Благодатне, Миколаївка, Зелене, Радісне, Тарасівка, Новоукраїнка, Михайлівка, які виявили людяність та порозуміння і здали кров, яка так необхідна для хворих, поранених у важких станах і в деяких випадках зберігає їх життя.