Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Атестація робочих місць за умовами праці

      На підприємствах, установах та організаціях зі шкідливими і небезпечними умовами праці страховим експертом з охорони праці відділення проводяться семінари, наради, круглі столи з метою інформування роботодавців, спеціалістів і працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про охорону праці та зокрема за якістю  і своєчасністю проведення атестації робочих місць за умовами праці.

     Атестація робочих місць за умовами праці  (далі - Атестація)  –  це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Атестацію проводять відповідно до  Порядку  проведення  атестації  робочих  місць  за  умовами  праці (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442). Правовою підставою для  проведення атестації, є наявність професії, посади, роботи  відповідно у:                                                                                        

 -  Списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію  за віком на пільгових умовах (затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 № 461);

- Списках виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (затверджені постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290);

- перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою КМУвід 21 лютого 2001 № 163.

    Підприємствам, перелік професій на яких не зазначений в Списках професій з небезпечними або шкідливими умовами праці, слід звернутися до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я  України  від 8 квітня 2014 р. № 248.

  Атестацію обов’язково необхідно проводити на робочих місцях працівників, які мають право хоча б на одну з пільг і компенсацій за роботу із шкідливими і важкими умовами праці відповідно до вказаних вище нормативних документів.  

 Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на п’ять років, за умови, якщо впродовж цього часу на підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці. До складу атестаційної комісії рекомендується включати головних  технічних спеціалістів, відділу кадрів, праці і заробітної плати, охорони праці, представників громадських організацій та інших. Отже, саме атестаційна комісія підприємства, яка здійснює організаційне, методичне керівництво і контроль за проведенням робіт на всіх етапах атестації, визначає перелік робочих місць, що підлягають атестації. Перелік робочих місць, що підлягають атестації, розробляють, здебільшого, головні спеціалісти, а підписує голова атестаційної комісії. Його ухвалюють на засіданні атестаційної комісії, а потім затверджує керівник підприємства.

В подальшому в рамках атестації робочих місць мають бути проведені лабораторні дослідження.
Лише спеціалізовані лабораторії мають право проводити лабораторні дослідження необхідні для атестації робочих місць за умовами праці. Саме тому під час вибору лабораторії та укладення з нею договору слід пам’ятати, що лабораторія має бути атестована Держпраці та МОЗ відповідно до Порядку атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, затвердженого Наказом Мінсоцполітики та МОЗ №784/102 від 29.05.2018 року.

За результатами проведення лабораторних досліджень складаються протоколи, форми яких затверджені наказом МОЗ від 21 квітня 1999 р. № 91. На підставі даних протоколів досліджень заповнюється атестаційною комісією один із основних документів атестації — Карта умов праці на всі робочі місця, що атестуються. Після отримання протоколів з результатами лабораторних досліджень, атестаційна комісія повинна перевірити правильність їх оформлення (за зміст відповідає сама лабораторія), а також перевірити фотографії робочих місць, які складаються під час здійснення лабораторних замірів.

  За результатами атестації робочих місць визначають право на:                                                                     -   підвищену  оплату  праці  на  важких  роботах, на  роботах зі шкідливими і небезпечними умовами   праці (ст. 100 Кодексу законів про працю  України);                                                           

   -   безоплатне забезпечення молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами  за Переліком хімічних речовин, при роботі з якими у профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів (затверджений МОЗ  від 04.11.1987 № 4430-87); 

 -   лікувально - профілактичне харчування —  за Переліком виробництв, професій і посад,  робота  в яких  дає  право  на безплатне  отримання  лікувально  -  профілактичного  харчування  у  зв’язку  з особливо шкідливими умовами праці (затверджений постановою Держкомпраці від 07.01.1977 № 4/П-1).

      Якщо працівник має право на пенсію на пільгових умовах, до трудової книжки обов’язково необхідно внести запис про атестацію робочого місця -  на підтвердження цього права. До трудової книжки слід додати й засвідчений в установленому порядку витяг із наказу, яким затверджено перелік робочих місць, виробництв, професій і посад, для працівників яких передбачено пільгове пенсійне забезпечення. Згідно із ст. 450 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженому Наказом Мін’юсту України №578/5 від 12.04.2012 року, документи з питань атестації робочих місць зберігаються на підприємстві протягом 75 років.    

     Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Згідно ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення накладається адміністративний штраф у розмірі від 510  до 1700 грн (за повторне протягом року порушення адміністративний штраф становитиме від 1700 до 5100 грн). 

     Також не слід забувати, що в разі, якщо не проведено атестацію робочого місця за умовами праці   і на цьому робочому місці мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров’ю працівнику, керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 271 Кримінального кодексу України  зі змінами внесеними згідно із Законом № 4837-VI від 24.05.2012.

                    

За консультаціями звертатись до Скадовського відділення УВД ФССУ в Херсонській області за тел.0553753183

 

 

 


 

 

 


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора