Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Про стан захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД в Скадовському районі за 2018 рік

         ВІЛ-інфекція в Україні продовжує поширюватись. Згідно даних МОЗ України на кінець 2018 року в закладах охорони здоровꞌя під медичним наглядом перебувають більше 240 тисяч хворих на ВІЛ-інфекцію.

На кінець 2018 року в Херсонській області більше 4500 хворих на ВІЛ-інфекцію, з них 102 дитини з остаточним діагнозом.

Протягом 2018 року в Херсонській області вперше захворіло на ВІЛ-інфекцію більше 400 осіб. Показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію в 2018 році склав 36,3 на 100 тис. населення (по Україні цей показник складає 31,6). В цілому показник поширеності ВІЛ-інфекції (4500 осіб) склав 426,8 на 100 тис. населення, у Скадовському районі – 407,2 (214 осіб на 01.01.2019 року).

Перші випадки ВІЛ-інфекції в районі зꞌявились у 1996 році. Станом на 01.01.2018. у Скадовському районі було 212 осіб, хворих на ВІЛ-інфекцію. За весь 2018 рік на облік взято 18 осіб. Від ВІЛ-інфекції в минулому році померло 7 хворих.

Серед хворих 88% - це особи 25-49 років. Жінки складають 43%, мешканці сіл – 40%, міських мешканців – 60%.

Основні шляхи інфікування: статевий, гетеросексуальний – більше 50%, парентеральний з введенням наркотиків внутрішньовенно – 40%, а 6% - від матері до дитини.

Станом на 01.01.2019. на обліку в кабінеті «Довіра» поліклініки знаходиться 214 осіб. 16 хворих на ВІЛ-інфекцію та опійну наркоманією отримують замісну терапію лікарським засобом Метадон на пункті замісної терапії фонду «Мангуст». Всього там отримують замісну терапію 49 хворих на опійну наркоманію.

В Скадовській поліклініці функціонує кабінет «Довіра», де проводиться обстеження, спостереження та безкоштовне лікування 116 хворих на ВІЛ-інфекцію. Але це лише 56% від загальної кількості хворих. Інші хворі на ВІЛ-інфекцію, які відмовляються від лікування та диспансерного спостереження, вживають алкоголь, наркотики, ведуть асоціальний спосіб життя, втрачають шанс повноцінно жити, народжувати дітей, а також ризикують померти від опортуністичних хвороб: туберкульозу, пневмоцистної пневмонії, токсоплазмозу, кандидозу, хронічних вірусних гепатитів та онкологічної патології.

У 2018 році вперше за останні роки із районного бюджету було виділено 40,5 тис. грн. для клінічного обстеження, рентгенологічного та лабораторного дослідження, лікування ВІЛ-інфікованих відповідно до Районної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2016-2018 роки.

Скадовська ЦРЛ розробила проект Районної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2019-2021 роки, якою передбачено видатків на суму 159 тис.грн. Цей проект був наданий на розгляд голові Скадовської райдержадміністрації для подальшого затвердження на сесії Скадовської районної ради.

Протягом 2018 року медпрацівники Скадовської ЦРЛ та Скадовського ЦПМСД продовжували планові обстеження населення на наявність ВІЛ-інфекції. Всього було обстежено 1939 осіб, що менше, ніж у 2017 році (2173 осіб). Зниження кількості обстежень в Скадовській ЦРЛ було в хірургічному, акушерсько-гінекологічному відділеннях, дерматологічному, наркологічному  кабінетах поліклініки, туб кабінеті. Найбільше зниження кількості обстежень на ВІЛ допустили медпрацівники Скадовського ЦПМСД з 277 у 2017 році до 140 у 2018 році (найбільше по Скадовськоій амбулаторії, амбулаторії сіл Антонівка, Новомиколаївка, с.м.т. Лазурне).

Зауважу, що обстеження на ВІЛ-інфекцію проводиться безкоштовно за рахунок обласного бюджету, обовꞌязково за письмовою згодою особи, що обстежується. У всіх лікувально-профілактичних закладах району на сьогоднішній день є достатня кількість «швидких» тестів для діагностики ВІЛ-інфекції, де протягом 10-15 хвилин можна отримати результат. В разі позитивного результату діагностики «швидким» тестом потрібне уточнююче дообстеження для остаточного встановлення діагнозу.

У разі виявлення ВІЛ-інфекції у вагітних жінок, їм призначається безкоштовне лікування для того, щоб унеможливити зараження майбутньої дитини. За останні 20 років в районі від хворих на ВІЛ-інфекцію жінок народилося більше 25 здорових дітей. Але загроза передачі ВІЛ-інфекції все ж таки існує – якщо жінка відмовляється від лікування, або пізно почала лікування, або веде асоціальний спосіб життя. Діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками, вигодовуються безкоштовними штучними сумішами, які закуповуються за кошти районного  бюджету.

Ще одна проблема району – це туберкульоз і ВІЛ-інфекція. Ця поєднана патологія також набула поширення. Відомо, що туберкульоз – це основна причина смерті хворих на ВІЛ-інфекцію в Україні, напряму повꞌязана з пригніченням імунітету людини. Вихід з цієї ситуації також є – це рання діагностика, безкоштовне лікування обох хвороб, яке призводить до призупинення прогресування інфекцій і хворий перестає бути загрозою для родини та суспільства.

В 2019 році лікувально-профілактичним закладам Скадовського району необхідно збільшити кількість обстежень населення на ВІЛ-інфекцію, особливо серед уразливих груп, молоді, за клінічними показаннями.

Щодо профілактики ВІЛ-інфекції, то це має бути: здоровий спосіб життя, щорічні профілактичні огляди і обстеження, проходження флюорографії, знання ВІЛ-статусу статевого партнера, застосування презервативів при необхідності,обізнаність дітей та молоді щодо цієї проблеми, яка в Україні набула характеру епідемії.

З повагою та побажанням здоровꞌя

Лікар-інфекціоніст Скадовської ЦРЛ Ващенко В.В.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора