Догляд за деревами у весняний період

Весняний період у садах – один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами, коли обов’язково потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від зимуючого запасу шкідників плодових насаджень: щитівок, несправжніх щитівок, плодових кліщів, попелиць, листоблішок, листовійок, молей та збудників хвороб, які накопичилися впродовж минулорічної вегетації.

Насамперед, слід закінчити весняне обрізання дерев. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев – яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя білана жилкуватого та золотогузки і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інші види лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь у мінах листомінуючих молей. Розпушення ґрунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті.

З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є препарат 30 В (індустріальне масло), яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев. Це препарат вітчизняного виробництва, він безпечний для людини та навколишнього середовища. Діє за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу та  не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. А зимуючі яйця попелиць та кліщів склеює та унеможливлює їх відродження. Така дія зберігається тривалий час – до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів). Препарат 30 В – не фітотоксичний (не викликає опіків кори), на відміну від решти, які застосовувалися у садах раніше.

Нагадуємо, що обробки зерняткових і кісточкових садів проти каліфорнійської та інших видів щитівок, акацієвої ті сливової несправжніх щитівок, бурого плодового і червоного яблуневого кліщів, попелиць, листоблішок, листокруток, молей та інших шкідників проводиться за середньодобової температури повітря не нижче +4оС до розпускання бруньок рекомендованим інсектицидом: препаратом 30В, КЕ – 40 л/га, норма витрати робочої рідини, 1000-1500 л/га для забезпечення доброго покриття крони і штамбів дерев.

На виноградниках до розпускання бруньок проти зимуючого запасу гронової листовійки, несправжньощитівки, павутинного кліща проводять обприскування препаратом 30В, КЕ з нормою розходу препарату 12-36 л/га.

Прохолодна, затяжна весна з різкими коливаннями денних та нічних температур повітря, частими опадами, туманами, росами сприяє подальшому розвитку грибкових захворювань плодових насаджень. Тому дуже доречним і необхідним є захист плодових культур від збудників хвороб до розпускання бруньок з урахуванням спектру основних хвороб у попередньому році. З хімічних засобів захисту рослин у цей період є ефективним препарат Бордо МК, ВП, який дозволений до використання на яблуні проти таких хвороб, як парша, іржа, борошниста роса, септоріоз, моніліоз та на абрикосі проти клястероспоріозу, кокомікозу, моніліозу, борошнистої роси та бактеріального раку.

Обробки треба проводити в тиху, безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Згідно зі ст.37 Закону України «Про бджільництво», необхідно не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Під час проведення захисних обробок слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.

На присадибних ділянках від вищезазначених шкідників на яблуні і шкідників на сливі, абрикосі, чорній смородині, черешні (каліфорнійської щитівки, плодового кліща) до розпускання бруньок застосовують препарат 30В, КЕ за норми 0,4 л на 20 л води. На виноградниках від гронової листовійки, несправжньої щитівки, павутинного кліща – препарат 30В, КЕ за норми 0,12- 0,36 л на 20 л води на 1 сотку. Обприскування кущових ягідників (різні види смородини, малина) препаратом 30В також ефективно діє проти попелиць, щитівок, кліщів, несправжньощитівок і листовійок за норми 0,4 л. на 20 літрів води.

Також, для запобігання розвитку хвороб плодові дерева на початку появи зеленого конуса рекомендується обприскувати 3% бордоською рідиною (300 г мідного купоросу + 300–400 г свіжо гашеного вапна/10 л води). Мідний купорос розчиняють у теплій воді в емальованій або дерев’яній ємності. Обробіток проводять з розрахунку 2 л на молоде дерево (до 6 років), не більше 10 л на дерево, що плодоносить, 1,0 і 1,5 л на кущі аґрусу та смородини, відповідно 2,0 л на 10 кущів малини, 1,5 л на 10 кв.м. винограду.

Під час обробки плодових дерев і кущів бордоську рідину та препарат 30В не змішують.

Подбайте завчасно про придбання засобів захисту, що пройшли всебічні випробування на присадибних ділянках і рекомендовані для захисту плодово-ягідних рослин від шкідливих організмів в умовах приватного сектору.

Перш ніж придбати препарати, ознайомтеся з новинками в галузі контролю багаторічних насаджень від шкідників, хвороб і бур’янів. Купуйте препарати лише в магазині. Якщо ж засумнівалися у їх якості, вимагайте у продавця відповідний сертифікат якості.