Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області (метелики)

 Стебловий кукурудзяний метелик

        Скрізь триває літ, яйцекладка, розпочалося відродження та живлення гусениць стеблового кукурудзяного метелика. Гусениці метелика багатоїдні, пошкоджують понад 150 видів рослин, найбільшої шкоди завдають кукурудзі, просу, сорго, соняшнику, сої.

      Особливість цього шкідника полягає в тому, що він має розтягнутий період льоту, а гусениці відразу після відродження ведуть прихований спосіб життя. У перші дні після відродження гусениці живуть на поверхні рослин, в цей період вони пошкоджують листки, роблячи в них дірки, виїдають чоловічі квітки у волотях. Потім через пазуху листка проникають у захищені частини рослин черешки, верхівки стебел, волоті. Для гусениць І-ІІІ віків характерна різко виражена міграційна здатність як в межах однієї рослини, так і з однієї рослини в іншу.

      Гусениці з третього віку вгризаються всередину стебел, де вигризають ходи і порожнини з відкритими назовні отворами, з яких висипається червоточина. В ніжках та стрижнях качанів, серед рядів зерен гусениці виїдають звивисті ходи і камери. В одному стеблі чи качані можуть жити декілька гусениць.

        Гусениці молодших віків заселяють головним чином верхню і середню частини рослин, гусениці старших віків зосереджуються переважно в середній частині. Гусениці молодших віків (І, ІІ, частково ІІІ) віддають перевагу ніжним тканинам листків, колоскам волоті, які містять підвищену кількість білків; гусениці ІІІ-ІV віків живляться тканинами стебел, молодим зерном, які містять підвищену кількість цукрів. Оптимальні умови для розвитку гусениць - +23…+28 °C, відносна вологість повітря не нижче 80%. Тривалість життя гусениць 13–58 діб.

     Шкодочинність стеблового метелика визначається не тільки кількістю пошкоджених рослин, але і характером цих пошкоджень. Гусениці метелика пошкоджують всі органи кукурудзи листя, стебла, волоті, качани, крім коренів. Пошкоджуючи стебла, гусениці перегризають судинно-волокнисті пучки і цим порушують живлення рослин. Окрім прямої шкоди, кукурудзяний стебловий метелик, пошкоджуючи рослини кукурудзи, створює умови для проникнення збудників небезпечних захворювань, таких як пухирчата сажка, фузаріоз та інші.

            Хімічну обробку посівів інсектицидами у період масового відродження гусениць проводять при заселенні шкідником понад 18% рослин з яйцекладками кукурудзяного метелика або 6-8% рослин з гусеницями кукурудзяного метелика чи бавовникової, інших совок І і ІІ віків, або 1-2 гусениці на рослину 1–2 рази з інтервалом 10–14 днів препаратами з групи фосфорорганічних сполук та неонікатиноїдів. Інсектициди слід застосовувати  відразу ж після масового виплодження гусениць, пам’ятаючи, що період їх відкритого живлення на листках дуже короткий і триває 3-4 дні, після чого вони проникають у тканини рослин і стають недосяжними для інсектицидів. Значну  роль відіграють препарати гормонального походження, ефективність котрих залежить від правильності періоду застосування. Дозволено обприскування посівів інсектицидами Ампліго 150 ZC, ФК, 0,2-0,3 л/га, Борей, КС, 0,12-0,14 л/га, Децис f-люкс, EC, КЕ, 0,4-0,7 л/га, Карате 050 ЕС, к.е. або Карате Зеон, 050 СК, Рубін, КЕ, 0,2 л/га, Кораген 20, КС, 0,15 л/га, Кайзо, ВГ, 0,2 л/га та іншими інсектицидами дозволеними до використання в Україні.

  Лучний метелик.

        На неугіддях спостерігається літ метеликів ІІ покоління. Розтягнутий літ метеликів та відкладання яєць розпочалося в третій декаді червня. Відродження гусениць очікується в першій декаді липня. Загалом в період льоту метеликів другого покоління визначальними будуть оптимальні показники температури та вологості повітря і наявність квітучої рослинності.

        Загрозу ушкодження слід очікувати на  посівах багаторічних трав, овочевих, сої, соняшнику, інших просапних культур де триватиме розвиток гусениць другого покоління. Оптимальними умовами для розвитку гусениць молодших віків будуть температура 25°С i висока відносна вологість повітря. Для гусениць старших віків температурний оптимум 20-32°С, а відносна вологість повітря 45-95%.

Хімічні обробки проводять за перевищення економічних порогів шкодочинності: соняшник – 8-10 екз./м2 у фазі 4-6 листків, 20 екз./м2 – формування корзинок,  цвітіння; овочеві культури 8-10 екз./м2; кукурудза –  15-20 екз./м2 (за умов прохолодного достатньо вологого вегетаційного періоду ЕПШ  у 1,2 рази вищі).

До застосування на посівах соняшнику, кукурудзи рекомендовано інсектицид Децис Ф Люкс, к.е., з нормами використання 0,3 і 0,4-0,7 л/га відповідно на насінниках багаторічних трав – Актелік 500 ЕС, к.е.. 1,0-1,5 л/га, Золон, к.е., 1,4-3,0 л/га  та іншими інсектицидами.

       Обмеження масового розмноження лучного метелика із місцевих резервацій досягається застосуванням повного комплексу організаційно-господарських, агротехнічних, біологічних та хімічних заходів. А також вчасного виявлення вогнищ фітофага та суворого дотримання строків і норм витрати інсектицидів з урахуванням віку гусениць. 

        Нагадуємо, що у зв’язку з продовженням польових робіт у господарствах області особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів повинні пройти медогляд, навчання та інструктажі з правил техніки безпеки і мати допуск (посвідчення) на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами.

       Згідно ст.37 Закону України «Про бджільництво», необхідно не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

          Під час проведення захисних обробок слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.

        Необхідно проводити постійний моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь, посівів та багаторічних насаджень, на виявлення шкідників та хвороб для подальшого регулювання чисельності шкідливих організмів з метою зменшення негативної дії їх дії на майбутній  врожаї.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора