Знову про ГРИП та ГРВІ
Тільки легковажні люди можуть несерйозно ставитися до грипу. Це лише на перший погляд звичайна хвороба, бо ж, як відомо, гри є високо заразним вірусним захворюванням: за ним можуть слідувати ускладнення і навіть ризик смерті. Передвісником грипу завжди є зростання захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).
В Україні епідемічний поріг по захворюваності на грип та ГРВІ вже перевищений в 6 областях. Протягом 11 місяців цього року в нашому районі зареєстровано більше 7 тисяч випадків ГРВІ – захворів кожен 8 мешканець.
Як розпізнати хворобу?
Вагома частини випадків «легкого перебігу» залишається неврахованою, оскільки населення не звертається за лікарняними листами та своєчасною медичною допомогою. Багато хто вважає грип та ГРВІ легкими захворюваннями і намагається понести їх «на ногах». Однак не завжди ці хвороби проходять без наслідків. У хворого знижується опір організму до інших інфекцій. Нерідко, якщо не лікуватися, сам грип залишає після себе серйозні ускладнення. Крім того, кожний хворий є небезпечним для оточуючих. Віруси грипу та ГРВІ передаються від хворої людини до здорової під час кашлю, чихання та розмови. При кашлі та чиханні малі слизові краплі під тиском, разом із збудником, вилітають на відстань до 3,5 м зі швидкістю 167 км/год. Вірус годинами зберігає свою активність у сухому, теплому й нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнується в прохолодному, вологому і рухомому.
Інкубаційний період при грипі складає 24/48 годин, а при ГРВІ – дещо більше. З'являється головний біль, біль та першіння в горлі, сухий кашель, нежить, лихоманка. Часто інфекція буває середньої тяжкості, коли температура тіла сягає 38,5-39˚С (до такої температури треба ставитися дуже уважно, але не в усіх випадках вона потребує зниження), у подальшому стан хворого погіршується, наростають явища інтоксикації, сухого кашлю, нежиті, головного болю.
Інші ГРВІ мають подібні клінічні ознаки, можуть протікати легше, з кашлем, лихоманкою, закладеністю носу і частою появою ускладнень, особливо у маленьких дітей та хронічно хворих. Частіше серед ускладнень бувають бронхіти, пневмонії, отити, гайморити, загострення інших хронічних хвороб.
При перших ознаках захворювання необхідно дотримуватися постільного режиму, проводити провітрювання приміщення, вологе прибирання, вживати достатню кількість рідини (чай, морс, фруктові соки, молоко з медом, мінеральні води).
Особливо сприятливі до грипу та ГРВІ діти. Часто епідемія грипу розпочинається з випадків захворювання в дитячих закладах. Якщо дитина погано себе почуває, скаржиться на головний біль, погано їсть, йти до школи чи дитсадка їй не можна, особливо під час грипозного спалаху. Хвору дитину потрібно ізолювати і викликати лікаря.
Що робити, аби не хворіти
З метою профілактики грипу та ГРВІ без нагальної потреби уникайте місць великого скупчення людей, аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо це актуально під час сезону грипу та епідемії.
Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтеся руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтеся за поручні, інші предмети. Віруси та бактерії, що залишилися від дотиків рук інших людей, декілька годин зберігаються в активному стані, тому часто мийте руки з милом або обробляйте їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту. Уникайте обіймів, поцілунків і рукостискання.
За необхідності користуйтеся одноразовими масками, щоб захистити себе та оточуючих від зараження. Маскою треба користуватися й під час догляду за хворими чи просто спілкування з ними. Вона ефективна, тільки якщо прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що в будь-якому випадку маску потрібно змінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Використані маски потрібно одразу викидати у смітник.
Важливим гігієнічним заходом профілактики є часте провітрювання та вологе прибирання приміщень. А ще, для підвищення опірної здатності організму необхідно повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.
Вакцинація – надійний засіб профілактики
Профілактика грипу та ГРВІ – це здоровий спосіб життя, застосування народних засобів (вживання часнику, цибулі, меду, рослинних вітамінів).
Проте, найбільш надійним засобом захисту від захворювання на грип людини, за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, є щорічне проведення щеплень протигрипозними вакцинами. За інформацією Міністерства охорони здоров'я, в Україні зареєстровано та дозволено до застосування в епідемічному сезоні 2018-2019 років наступні вакцини: Ваксигрип-тетра, Джі-Сіфлю та інші. Вакцини є безпечними, практично не мають протипоказань. Їх ефективність складає 90-95%. Багаторічне вивчення епідеміологічної ефективності проведених щеплень підтверджує доцільність цього засобу профілактики. Придбати вакцини для профілактики грипу можна в аптеках району після попереднього замовлення.
Бережіть себе і будьте здорові!