Протидія торгівлі людьми в умовах карантину

У зв’язку з важким економічним становищем в країні, багато українських громадян, прагнучи отримати високооплачувану роботу, виїжджають за кордоном. При цьому навіть не підозрюють про те, що легально влаштуватися в більшості країн Європи вкрай непросто і зробити це можна через державні центри зайнятості або фірми з працевлаштування, які мають відповідні ліцензії Міністерства праці і соціальної політики України. Проте, частіше за все, люди покладаються на послуги напівлегальних посередників, які беруть на себе оформлення документів. В результаті чого, відсутність належних знань про відповідальність за нелегальне перебування в країні або нелегальну працю робить трудових мігрантів уразливими для торговців людьми.

Торгівля людьми тісно пов’язана з діяльністю міжнародних організованих злочинних груп. За даними ООН, цей різновид кримінального бізнесу посідає третє місце з прибутковості після торгівлі зброєю та наркотиками, при цьому ризик для злочинних угруповань значно менший. Факти торгівлі людьми значно складніше довести, і далеко не у всіх країнах такий злочин підлягає кримінальній відповідальності. Поєднання невисокого ступеня ризику та більших прибутків роблять цей кримінальний бізнес одним із найпривабливіших.

Українські громадяни часто не асоціюють трудову експлуатацію або примусову працю з цим ганебним явищем. В умовах розповсюдження у країнах світу пандемії спричиненої коронавірусом COVID-19, Урядом було повернуто тисячі громадян України, які працювали за кордоном. Серед них, ймовірно, є особи, які постраждали від торгівлі людьми, або ті, що можуть потрапити в цю ситуацію вже в Україні.

Боротьба з торгівлею людьми визначена одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду України у сфері захисту прав людини. Законодавством країни особам, постраждалим від торгівлі людьми,  гарантується комплексна допомога (психологічна, соціально-педагогічна, соціально-медична, юридична, допомога у працевлаштуванні та перекваліфікації, тощо), виходячи з особистих потреб постраждалої особи, в тому числі і одноразова матеріальна виплата.

На виконання Закону України «Про протидію торгівлі людьми» та з метою посилення  роботи у зазначеному напрямку діяльності створена система протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим особам:

• затверджено план щомісячного впровадження у 2020 році методичних рекомендацій Міністерства соціальної політики України для реалізації Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року у Скадовському районі;
  • затверджено порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, порядок взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми;
  • затверджено порядок виплати одноразової матеріальної допомоги постраждалим особам;
  • затверджено стандарти надання послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми;
  • налагоджена тісна співпраця з громадськими організаціями, які працюють у цій сфері.

Якщо Ви або Ваші близькі по своїй необачності та необізнаності постраждали від торгівлі людьми просимо не бути байдужими та звертатись до районного відділу поліції, управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації за т.52475, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за т.50105, ГО «Херсонський обласний центр «Успішна жінка» або зателефонувавши до Національної безкоштовної гарячої лінії з питань протидії торгівлі людьми 527 та 0 800 505 501