Хвороби озимих зернових культур
Останніми роками на території Херсонщини в осіннє-зимовий період складаються такі погодно кліматичні умови, які певним чином впливають на фітопатологічну ситуацію в посівах озимини. Не став винятком і цей рік. По-перше, декілька років поспіль спостерігаються досить екстремальні умови осінньої посівної кампанії: висів у сухий ґрунт, нестача вологи на момент сходів озимих культур. По-друге, останні чотири роки під час глибоких відлиг взимку, завдяки підвищеному температурному режиму у денні години відбувається поновлення вегетації. Як наслідок це спричиняє як позитивні, так і негативні зрушення. Озимі зернові утворюють додаткові стебла, що при раціональному підході сприяє збільшенню врожаю, але ослаблення рослин на первинному етапі й екстремальні умови навесні (різкі коливання температури, весняні заморозки) призводять до ослаблення посівів і, як наслідок, погіршення їх фітопатологічного стану.
Значних недоборів і втрат урожаю озимої пшениці та озимого ячменю завдають грибкові хвороби, серед яких найбільш поширені кореневі гнилі, борошниста роса, септоріоз та інші захворювання.
Розуміючи особливості розвитку хвороб озимих і вміючи правильно їх діагностувати, можна розробити ефективний захист і зберегти потенційну врожайність. Розглянемо докладніше особливості прояву та впливу небезпечних захворювань озимих культур і рекомендації по їх контролю.
Кореневі гнилі
Рано навесні у посівах озимих зернових культур насамперед проводиться облік кореневих гнилей. Залежно від збудника розрізняють звичайну, або (гельмінтоспоріозну) коренева гниль, фузаріозну кореневу гниль, офіобольозну кореневу гниль та церкоспорельозну кореневу гниль. Збудники кореневих гнилей уражують кореневу і прикореневу частини стебла, часто провідну систему, внаслідок чого рослини стають недорозвинутими, з жовтими чи плямистими листками.
Кореневі гнилі розвиваються протягом усієї вегетації, тому їх треба обліковувати кілька разів. Відразу, як тільки поля звільняться від снігового покрову, обов’язково проводять обстеження на кореневі гнилі. При задовільному стані посівів на площі до
Борошниста роса
Ця хвороба є однією з найнебезпечніших для рослин озимої пшениці, оскільки спричиняє ураження всіх надземних органів рослин. Борошниста роса зменшує асиміляційну поверхню листків, руйнує хлорофіл та інші пігменти, в результаті чого погіршується інтенсивність фотосинтезу. За інтенсивного ураження уповільнюється розвиток кореневої системи, знижується кущистість рослин, затримується колосіння, прискорюється дозрівання. Недобір урожаю пшениці через захворювання на борошнисту росу є значним за умови інтенсивного ураження прапорцевого і другого листків рослини і становить 10–15, а іноді 30–50%.
На Херсонщині перші симптоми захворювання озимої пшениці на борошнисту росу спостерігалися вже восени. На сходах рослин борошниста роса помітна на піхвах листків у вигляді матових плям, а пізніше – білого павутинного нальоту, який ущільнюється і перетворюється на ватоподібні подушечки. Потім наліт поширюється на листкову пластинку.
Для розвитку збудника борошнистої роси не треба краплинно-рідинної вологи, але йому необхідна висока відносна вологість повітря (оптимально – понад 80%). У сильно уражених рослин послаблюється кущення. Посіви озимої пшениці ранніх строків сівби уражуються сильніше, ніж оптимальних. При внесенні мінеральних добрив з підвищеними дозами калію і фосфору хвороба розвивається слабше, а за надмірної кількості азоту – посилюється.
На озимих культурах збудник борошнистої роси зимує у вигляді поверхневої грибниці, переважно у піхвах листків. Додатковим джерелом інфекції є клейстотеції на уражених рослинних рештках.
Здебільшого борошнисту росу діагностують у польових умовах візуально за ознаками.
Септоріоз
Ця хвороба поширена скрізь. Збудники септоріозу листя призводять до суттєвих змін фізіолого-біохімічних процесів у рослинному організмі. В листках уражених рослин пшениці передусім знижується вміст хлорофілу на 15–70%, аскорбінової кислоти – на 30–60 мг/%, інтенсивність фотосинтезу — в чотири-дев’ять разів, інтенсивність дихання — на 4–17%. Під впливом хвороби у рослин погіршуються основні показники структури врожаю. Його недобір може сягати понад 30%.
Септоріоз проявляється у вигляді плямистостей на листках, стеблах та колосі. Перші симптоми цієї хвороби вже спостерігалися восени на уражених сходах рослин. У результаті розвитку захворювання на листкових пластинках утворюються дрібні хлоротичні або ледь жовтуваті плями. Спочатку вони мають нечіткий контур та слабо відрізняються за кольором від основної зеленої тканини листка. З часом центр плям стає попелясто-сірим, на ньому чітко проглядаються темно-коричневі з глянцевим відтінком крапки, що являють собою пікніди патогену.
Гриб поширюється пікноспорами у вегетаційний період. Цьому сприяють краплини дощу і повітряні потоки. Основними джерелами інфекції є уражені листки сходів озимини та рослинні рештки, де збудник зимує у вигляді пікнід.
Діагностувати септоріоз у польових умовах можна навіть візуально, без збільшувальних приладів, або з використанням лупи – за наявності типових симптомів, що характеризуються утворенням пікнід. Іноді через схожість симптомів різних плямистостей листя пшениці та відсутність на певних етапах патологічного процесу пікнід збудників септоріозу буває складно діагностувати захворювання в польових умовах, у такому разі застосовують біологічний метод діагностики, що полягає у створенні оптимальних умов для формування спороношення патогенів на уражених фрагментах листків із подальшим мікроскопічним аналізом.
Рання та своєчасна діагностика хвороб озимих зернових культур та оцінка фітопатологічного стану посівів є важливими складовими раціонального проведення захисних заходів в період відновлення вегетації. Для прийняття правильного рішення щодо застосування проти хвороб фунгіцидів хімічної групи слід враховувати фітосанітарний стан поля, а також агроекологічні та економічні фактори.