Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Епідемія туберкульозу в Україні: чому за 20 років проблема не подолана?

24 березня згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Щороку хвороба забираєжиття в майже півмільйона людей. Гостро остоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. У Міністерстві охорони здоров’я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною. У відомстві повідомляють, що в Україні  туберкульоз  виявляють в уже пізній стадії, у цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня.

З 1 березня по 1 квітня в Україні проходить місячник боротьби з туберкульозом, а 24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі відзначається День боротьби з туберкульозом. Усі ці заходи покликані привернути увагу населення до того факту, що туберкульоз – епідемічно небезпечна хвороба, і згуртувати всіх нас у боротьбі з цим важким недугом.

– Як сьогодні виглядає захворюваність на туберкульоз у нашому районі?

– Загальна захворюваність на туберкульоз у Скадовському районі за 2018 рік зменшилась на 40,3%. Вперше захворіло    20  чол. проти 34 чол. в 2017р., що на 100 тис. населення становить 42,6 випадків (в 2017р.- 71,3). Серед захворівших тільки дорослі. За професійною зайнятістю : робітник, охоронець,  студент і 85,0%  це особи не працюючи працездатного віку, в тому числі одна породілля.  Середній вік захворівших 42 роки ( від 18 до 58 років). Дев’ять осіб виявлені по Скадовську ,5-ть по Михайлівській, 3-и по Новомиколаївській дільницям, 1-н по Приморському,  та дві особи по смт Лазурному. Найвищій показник захворюваності, в тричі перевищуючий середній по району на Михайлівській дільниці. Серед вперше захворівших задавнених форм туберкульозу з розпадом легеневої тканини   виявлено 11 чоловік, у кожного другого хворого туберкульоз виявлений несвоєчасно. За направленням пенсійного фонду, соціального захисту  хворих не   виявлено, а по Центру зайнятості виявлений один хворий. Серед вперше захворівших  на туберкульоз  15-ть бактеріовиділювачив, тобто мають відкриту, найбільш небезпечну для оточуючих, форму туберкульозу.  За направленням загально – лікувальної мережі осіб, які кашляють та виділяють мокротиння обстежено 213  чол., і виявлено 6 бактеріовиділювачив ,що становить 2,8 %. За 2017 рік було  виявлено 9-ть бактеріовиділювачив  6,7%. Абсолютне число ВІЛ-інфікованих хворих серед вперше захворівших становить дві особи, це 10,0%.(у 2017 році 23,5%). Туберкулінодіагностикою на первинній ланці охоплено83,3 % дітей та підлітків із  запланованих , в 2017р. –81,0 %.  Вакцинацією в пологовому відділенні  охоплено 97,7% немовлят ,які не мали протипоказань до вакцинації (в 2017р на 95,7 %.)  Ревакцинацією БЦЖ у віці 7 років охоплено тільки 36,7% дітей( в подальшому ревакцинація відмінена наказом МОЗ.)   Амбулаторне лікування приймали  54 чол.,за державні кошти і усі під контролем медичних працівників. Протитуберкульозні препарати надходять в район безперебійно за рахунок централізованого постачання, відриву від лікування не було зареєстровано. Вилікувано від туберкульозу  34 чол. (в 2017р. – 32 чол.) Препарати на симптоматичну терапію для запобігання побічної дії протитуберкульозних препаратів закуплені і видані хворим на амбулаторному лікуванні безкоштовно. Кожний третій серед вперше виявлених мають  стійкість до протитуберкульозних препаратів – 35,0%, потребуючих безперервного більш тривалого(від12 до 20 місяців) лікування, у 2017році таких хворих було 29,4% . На соціальну підтримку для формування прихильності до лікування у хворих на мультирезистентний туберкульоз, товариством Червоного хреста  взято 13-ть хворих, яким на протязі року надавалась допомога у вигляді продовольчих і гігієнічних наборів.

Епідемічно небезпечними  в районі є Михайлівська дільниця і смт Лазурне .

  В районі 47 вогнищ  туберкульозної інфекції, 20 з них у сільській місцевості, 96 осіб знаходяться у родинному контакті з хворими, в тому числі 39 дітей до вісімнадцяти років. Захворівших серед контактних поки ще не має. Але мають місце відмови від обстеження контактних, від профілактичного лікування, санаторного оздоровлення, що спричинить в подальшому негативні наслідки.

 Від туберкульозу  померло чотири особи. (у 2017р. – 3 чол.), а від СНІДу серед диспансерних хворих померли по одному чоловіку порівняно з минулим роком.

Туберкульоз – це хвороба, яка потребує довготривалого лікування. Своєчасно виявлений хворий на чутливий до протитуберкульозних препаратів лікується шість місяців. Але в 2018 році у кожного третього хворого виявлений хіміорезистентний туберкульоз,потребуючий лікування впродовж двадцяти місяців.

Основні симптоми захворювання:

  • кашель понад 2 тижні; підвищена втомлюваність та слабкість; зменшення маси тіла з невизначених причин; підвищення температури тіла(навіть до 37,1-37,2) задишка при незначному фізичному навантаженні; біль в грудній клітині.

Що робити, якщо ви помітили у себе чи у своїх близьких схожі симптоми ?

      Відповідь єдина - якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше буде розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Пам’ятайте,  що на туберкульоз може захворіти кожний!

Як лікувати туберкульоз?

         Найголовніше, під час призначеного лікарем лікування, суворо дотримуватись всіх рекомендацій і в жодному разі не переривати розпочате лікування. Перерва в лікуванні сприяє виникненню стійких  невиліковних форм туберкульозу.

        Своєчасне виявлення туберкульозу, або ризику до захворювання у дітей - це постановка проб Манту., а захист від захворювання-вакцинація в пологовому відділенні.

Хто може захворіти на туберкульоз?

       Може захворіти кожна людина, проте у декого ризик виникнення захворювання є більшим, а саме – це особи, що контактують з хворим, ВІЛ – інфіковані, особи, що страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики, особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя, або хронічних хвороб, діти, літні люди.  Туберкульоз не розрізняє соціального статусу та однаково небезпечний для всіх.

Боротьба з цим захворюванням-проблема не одного десятиліття. По –перше, туберкульоз-це інфекційне захворювання, лікувати яке слід тривалий час,а по-друге-поширення захворювання є проблемою медичною лише приблизно на 10%,решта складової- соціальна.Складність полягає в тому,що існує пряма залежність рівня розповсюдження туберкульозув країні від її соціально-економічного розвитку.Щогодини в Україні від цієї недуги помирає одна людина,а заражаються четверо.

Оголошення 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом є визнанням необхідності боротися проти цієї недуги глобально і усе залежатиме від систематичної уваги до цієї проблеми з боку держави.

   Головна мета місячника полягає в тому, щоб змінити на краще ставлення громадян України до власного здоров’я. Для того, щоб людина могла піклуватися про своє здоров'я і здоров'я інших, необхідно формувати у неї мотивацію до здорового способу життя.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора