Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Основні вимоги під час виконання робіт на висоті.

    З метою попередження виробничого травматизму під час виконання робіт на висоті, Скадовське відділення управління Фонду соціального страхування України в Херсонській області  нагадує,  що працівники зайняті на цих роботах повинні виконувати  «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»,  які затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 р.№ 966.                                                                                                                                                                   
  Наприклад в 2020 році, на одному із підприємств керівник доручила  працівникам провести  косметичний ремонт на першому поверсі  актового  залу, а саме: фарбування вхідних дверей, лакування дерев`яної поверхні стін та фарбування підлоги на сцені. Одна із працівниць пішла в склад та принесла розсувну драбину (стрем’янку). Не розкладаючи її притулила до стіни, як звичайну драбину. Піднімаючись по драбині працівниця разом з драбиною впала та травмувала  собі руку. Аналізуючи цей нещасний випадок на виробництві висновок такий, що  керівник підприємства вчинила порушення допустивши  до виконання робіт з ремонту (фарбування)  працівників не за спеціальністю ( професією).  Відповідно вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів. Обов'язково керівник підприємства повинен призначити з числа інженерно-технічних працівників особу, відповідальну за контроль технічного стану та випробування драбин шляхом видання наказу (розпорядження) на  підприємстві.
     Вимоги безпечної експлуатації  драбин на підприємстві визначає інструкція з охорони праці для працівників під час виконання робіт  на висоті. Перед початком робіт з працівниками потрібно провести цільові інструктажі. На кожній драбині, що експлуатується, має бути позначено її інвентарний номер, належність підрозділу та дату проведення чергового випробування. На дерев’яних і металевих драбинах ці написи наносять на тятиви,  на мотузкових — на закріплених на них бирках. За способом влаштування драбини поділяють на стаціонарні та переносні; за матеріалом виготовлення — на дерев’яні, металеві, мотузкові; за конструктивним виконанням — на приставні одноколінні, приставні багатоколінні (розсувні, розбірні), навісні, стрем’янки. 
     Роботи на висоті — це роботи, які виконують на відстані по вертикалі 1,3 м і більше від поверхні ґрунту, перекриття або робочого настилу та на відстані менше ніж 2 м від неогородженої захисним огородженням межі перепаду по вертикалі (за наявності похилої робочої поверхні — незалежно від відстані від межі перепаду по вертикалі). Конструкція та улаштування драбини мають забезпечувати працівнику безпеку переміщення на ній. Залежно від виду опорної поверхні нижні кінці драбини повинні мати упори у вигляді металевих шипів (робоча поверхня земля), а верхні кінці — крюки-захвати, що зачіплюються за міцні конструкції. Для виконання робіт на висоті стрем’янки повинні мати робочу площадку з перильним огородженням, що складається із стояків, поручнів (перил)висотою не менше 1 м. Стрем’янку забезпечують металевим шарніром у верхній частині і пристроєм, що запобігає можливому її самовільному розсуванню. Ухил стрем’янки не повинен перевищувати  75° до опорної поверхні. Настил робочої площадки повинен мати суцільну рівну поверхню (наприклад, для металевої площадки — рифлена поверхня). З приставних драбин дозволяється виконувати такі роботи: огляд, вимірювання, очищення, приєднання проводів (без їх натягування), навішування засобів реклами, інших інформаційних покажчиків та знаків. Приставна драбина, влаштована під кутом 60 -75° до горизонтальної площини, повинна мати перильне огородження з обох боків висотою по вертикалі 0,9–1,4 м. На приставній драбині може одночасно перебувати не більше однієї особи, а на драбині з робочою площадкою безпосередньо у зоні виконання робіт — не більше двох осіб. Під час перенесення приставних драбин вживають заходів щодо запобігання травмуванню людей. Драбину вагою понад 30 кг мають переносити дві особи. Приставну драбину не допускається  використовувати для переміщення важких або громіздких предметів та складування матеріалів, для роботи на сходових маршах та похилих поверхнях, притуляти до скла, віконних рам та інших нестійких конструкцій. Металеві приставні драбини не дозволяється використовувати у діючих електророзподільних пунктах  (електрощитових) та поблизу не знеструмлених проводів.
      Профілактичний огляд приставних драбин проводять 1 раз на 3 місяці із записом результатів у відповідному журналі. Під час огляду металевої драбини звертають увагу на відсутність порушення вузлів кріплень та гострі краї. У дерев’яній драбині тріщини у щаблі та тятивах допускаються довжиною не більше 100 мм та глибиною не більше 5 мм, не має бути послаблення кріплення щабля з тятивою. Перед кожним використанням драбина підлягає візуальному огляду (без запису результатів огляду в журналі).                                                                      
      Під час організації робіт на висоті слід ураховувати, що основними небезпечними виробничими факторами під час виконання цих робіт є падіння працівника або падіння предметів. Супутніми факторами можуть  бути: пожежна небезпека, дія електричного  струму, підвищені  рівні  запиленості, загазованості   повітря,  шуму,  несприятливі кліматичні умови тощо. 

      Тільки дотримання вище зазначених вимог надасть можливість запобігти нещасним випадкам на виробництві з працівниками, які виконують роботи на висоті з використанням   всіх типів драбин.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора