Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Туберкульоз в Україні

Фото без опису                     З 1 березня по 1 квітня в Україні проходить місячник боротьби з туберкульозом, а 24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі відзначається День боротьби з туберкульозом. Усі ці заходи покликані привернути увагу населення до того факту, що туберкульоз – епідемічно небезпечна хвороба, і згуртувати всіх нас у боротьбі з цим важким недугом.

– Як сьогодні виглядає захворюваність на туберкульоз у нашому районі?

Загальна захворюваність на туберкульоз в районі за звітний період збільшилась на  36,6%. Вперше захворіло 27 чол. проти  20 чол. в 2018р., Серед захворівших  3 дитини  у віці 4, 5 та 11 років. За професійною зайнятістю серед дорослих  96,3%  - це особи  непрацюючі  працездатного віку.  Середній вік захворівших 38 років ( від 4 до 60 років).

Показник захворюваності по с. Антонівка в 3 рази перевищує середнє районний, а по с. Приморське більше чим в 5-ть разів. Ці населенні пункти вважаються епідемічно небезпечними в районі.

Серед вперше захворівших на  туберкульоз  розпад легеневої тканини   виявлено у 9-ти чоловік,  в 2018р. у 11 осіб. У кожного четвертого  захворівшого  має місце занедбана форма  туберкульозу,  потребуюча більш тривалого лікування.

        Відсоток виявлених з профілактичною метою вкрай низький  і становить  29,2%, проти 50,0% у минулому році. Серед дітей одна дитина виявлена з профілактичною метою за пробою Манту, що становить -33,3%,

         За направленням Центру зайнятості, пенсійного фонду, соціального захисту  хворих не виявлено.

Серед вперше захворівших  на легеневу форму туберкульозу 20 бактеріовиділювачів,  - 74,1%, тобто мають відкриту, найбільш небезпечну для оточуючих, форму туберкульозу.

         За направленням загально – лікувальної мережі осіб, які кашляють та виділяють мокротиння обстежено 213 чол., і виявлено 13 бактеріовиділювачів, що становить 6,1 %. проти  2,8 % у 2018 році (при нормі не менше 5-ти %). Та молекулярно-генетичним методом виявлено 15 осіб із 141 обстеженого, що становить 10,6%. Останній більш дієвий і швидкий метод виявлення туберкульозу.

         Абсолютне число ВІЛ-інфікованих хворих серед вперше захворівших становить 7 осіб, це 25,9%  із загального числа захворівших,  а серед дорослих - кожний третій. У 4-х з них ВІЛ-інфекція виявлена одночасно з туберкульозом.

Туберкуліндіагностикою на первинній ланці охоплено  91,7 % дітей  із  числа запланованих,  в 2018р. – 83,3 %  і виявлена одна дитина з трьох вперше захворівших дітей.

         Вакцинацією в пологовому відділенні  охоплено 99,5%  немовлят, які не мали протипоказань до вакцинації, у 2018 році - 97,7% .

Амбулаторне лікування приймали  39 чол., усі під контролем медичних працівників в тому числі 2 чоловіка методом відео - ДОТ в обласному протитуберкульозному диспансерному відділенні. Протитуберкульозні препарати надходять в район безперебійно за рахунок централізованого постачання в тому числі новий протитуберкульозний препарат бедаквілін. Відриву від лікування не було зареєстровано.

         Вилікувано від туберкульозу  33 чол. (в 2018р. – 34 чол.)

         Чотирнадцять осіб серед вперше виявлених мають стійкість до протитуберкульозних препаратів – 52,0%,  потребуючих безперервного більш тривалого (від 12 до 20 місяців) лікування, у 2018 році таких хворих було 42.9%.  На соціальну підтримку для формування прихильності до лікування у хворих на  туберкульоз, товариством Червоного хреста  взято 14-ть хворих в рамках нового проекту.

         В районі 52 вогнища  туберкульозної інфекції, 21 з них у сільській місцевості, 83 особи знаходяться у родинному контакті з хворими, в тому числі 35 дітей до вісімнадцяти років. Захворівших серед контактних у вогнищах не має.

         Смертність від туберкульозу  збільшилась на 26,0%. За звітний період померло 5 осіб крім того 6-ть осіб хворих на ВІЛ-інфекцію, три з них померли від СНІДу. У 2018 році чотири особи від туберкульозу і одна від СНІДу. Середній вік померлих від туберкульозу 48 років, від СНІДу - 43 роки.

Туберкульоз – це хвороба, яка потребує довготривалого лікування. Своєчасно виявлений хворий на чутливий до протитуберкульозних препаратів лікується шість місяців.

 

 

Основні симптоми захворювання:

кашель понад 2 тижні; підвищена втомлюваність та слабкість; зменшення маси тіла з невизначених причин; підвищення температури тіла (навіть до 37,1-37,2) задишка при незначному фізичному навантаженні; біль в грудній клітині.

Що робити, якщо ви помітили у себе чи у своїх близьких схожі симптоми ?

      Відповідь єдина - якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше буде розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Пам’ятайте,  що на туберкульоз може захворіти кожний!

 

Як лікувати туберкульоз?

 

         Найголовніше, під час призначеного лікарем лікування, суворо дотримуватись всіх рекомендацій і в жодному разі не переривати розпочате лікування. Перерва в лікуванні сприяє виникненню стійких  невиліковних форм туберкульозу.

        Своєчасне виявлення туберкульозу, або ризику до захворювання у дітей - це постановка проб Манту, а захист від захворювання - вакцинація в пологовому відділенні.

Хто може захворіти на туберкульоз?

       Може захворіти кожна людина, проте у декого ризик виникнення захворювання є більшим, а саме – це особи, що контактують з хворим, ВІЛ – інфіковані, особи, що страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики, особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя, або хронічних хвороб, діти, літні люди.  Туберкульоз не розрізняє соціального статусу та однаково небезпечний для всіх.

Боротьба з цим захворюванням - проблема не одного десятиліття. По – перше, туберкульоз - це інфекційне захворювання, лікувати яке слід тривалий час, а по-друге - поширення захворювання є проблемою медичною лише приблизно на 10%, решта складової - соціальна. Складність полягає в тому, що існує пряма залежність рівня розповсюдження туберкульозу в країні від її соціально-економічного розвитку. Щогодини в Україні від цієї недуги помирає одна людина, а заражаються четверо.

Оголошення 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом є визнанням необхідності боротися проти цієї недуги глобально і усе залежатиме від систематичної уваги до цієї проблеми з боку держави.

         Головна мета місячника полягає в тому, щоб змінити на краще ставлення громадян України до власного здоров’я. Для того, щоб людина могла піклуватися про своє здоров'я і здоров'я інших, необхідно формувати у неї мотивацію до здорового способу життя.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора