Вибір професії. До уваги батьків та учнів!
Проблема вибору професії завжди була актуальною і тим більше, залишається такою в сучасних умовах. Яку професію обрати – одне з головних завдань у житті кожної людини. З причини незнання правил вибору професії, ситуації на ринку праці, відсутності практичного досвіду професійної діяльності близько 40% молодих людей обирають професію, яка не відповідає їх інтересам, нахилам та вподобанням. Особливо значущою є проблема набуття учнями адекватних знань про певний рід професійної діяльності, власні можливості оволодіння нею.
Проблема професійного самовизначення особистості, тобто підготовки молоді до усвідомленого обрання професії, добре відома у світі, а вдало обрана професія скорочує частоту фізичних і психічних проблем, пов’язаних із здоров’ям, і посилює задоволеність людини життям. Робота відіграє важливу роль у житті кожної людини й дуже впливає на її стан та самопочуття. Негативні наслідки неправильного вибору професії торкаються як самої людини, так і усього суспільства.
За підрахунками американських вчених, правильний вибір професії у 2-2,5 рази зменшує потік кадрів, на 10-15% збільшується продуктивність праці і у 1,5-2 рази зменшується вартість навчання кадрів. У реальному житті не кожному вдається зробити найкращий професійний вибір. У психологічній науці вибір професії розглядається як багатоетапний процес утворення та прийняття рішення. На першому етапі виникає проблема вибору професії, приймається рішення. Другий етап пов’язаний зі з’ясуванням джерел інформації, компетентних осіб, що в змозі допомагати у виборі професії. Третій етап – збір інформації, що відображає суттєві моменти конкретної ситуації вибору. На четвертому етапі формується узагальнене уявлення про ситуації вибору професії. П’ятий етап – пошук варіантів вирішення, їх оцінка. На заключному, шостому етапі, робиться остаточний вибір професії.
Незважаючи на епідеміологічну ситуацію та умови карантину, служба зайнятості на даний час пропонує багато онлайн-ресурсів з питань вибору професії. Таким чином можна, не виходячи з дому, здійснити власну профорієнтацію.
«Платформа з профорієнтації та розвитку кар’єри» (http://profi.dcz.gov.ua/) - об’єднує в собі широкий набір профорієнтаційного інструментарію, що дозволить пізнати себе якнайкраще та рухатись далі в професійному розвитку.
«Моя професія - консультаційна мережа» https://myprofession.com.ua/about.php - система профорієнтаційного діагностування, сприятиме в отриманні послуг з профорієнтації у дистанційному режимі.
Крім того, на сайті Державного центру зайнятості до вашої уваги пропонуються наступні матеріали для ознайомлення, різні тести для визначення професійної спрямованості тощо. Вам необхідно просто перейти на зазначену адресу:
- https://www.dcz.gov.ua/storinka/vybir-profesiyi - загальна інформація про вибір професії
- https://www.dcz.gov.ua/storinka/vyznachennya-profesiynoyi-spryamovanosti-za-metodykoyu-ye-klimova - визначення професійної спрямованості за методикою Е.Клімова
- https://www.dcz.gov.ua/storinka/vyznachennya-profesiynoyi-spryamovanosti-za-metodykoyu-d-gollanda - визначення професійної спрямованості за методикою Д.Голланда
- https://www.dcz.gov.ua/storinka/vyznachennya-oriyentaciyi-profesiynoyi-karyery-opytuvalnyk-profesiyna-karyera - опитувальник «Професійна кар’єра»
- https://www.dcz.gov.ua/storinka/vyznachennya-motyvaciyi-do-uspihu-za-metodykoyu-t-yelersa - діагностика мотивації особистості до успіху
- https://www.dcz.gov.ua/video/64 - відеоматеріали про професії
При виборі навчального закладу рекомендуємо скористатися онлайн-ресурсом Міністерства освіти та науки України - Єдиною електронною базою з питань освіти:
Мобільний додаток «Центр профорієнтації» проінформує про послуги служби зайнятості, Структура додатку побудована таким чином, аби забезпечити його максимально комфортне використання, і включає у себе не тільки навчальний контент, а й елементи розважальної складової, які покликані зацікавити молодь і привернути якнайбільш їхньої уваги до корисної інноваційної розробки служби зайнятості. Будь який користувач android-пристрою може безкоштовно встановити додаток «Центр профорієнтації» за посиланням https://play.google.com/store/apps/details… або через магазин Google Play на своєму Аndroid, для цього потрібно ввести: «центр профорієнтації» або, якщо немає української клавіатури, «центр профессиональной ориентации», вибрати програму, натиснути «Установка».
В разі виникнення будь-якого питання стосовно профорієнтації, звертайтеся до Скадовської районної філії Херсонського обласного центру зайнятості за телефоном (05537) 5-23-16.
Таким чином, можливості онлайн-профорієнтації – є, і їх багато! Головне - використати ці пропозиції вчасно, навіть в умовах дистанційної взаємодії.