Про справляння туристичного збору

З 1 січня 2019 року набере чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII (далі - Закон № 2628-VIII), що містить ряд змін до Податкового кодексу України в частині справляння туристичного збору,

запропонованих в тому числі мною у порядку законодавчої ініціативи, а саме:

- змінюється розмір ставки туристичного збору: місцеві ради зможуть встановлювати для внутрішнього туризму ставку в розмірі до 0,5 відсотка, а для в’їзного туризму - до 5 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року; (відповідно у 2019

року надходження від туристичного збору до місцевих бюджетів можуть встановлюватися на рівні до 20 гривень для внутрішніх туристів за одну добу проживання (ночівлі), та до 208 гривень - для в їзних туристів);

-    базою справляння туристичного збору для податкових агентів буде загальна кількість діб проживання (ночівлі) платника збору;

-    передбачено порядок справляння та сплати туристичного збору на умовах авансових внесків;

- встановлено адміністративну відповідальність за порушення порядку справляння та сплати туристичного збору.

Відповідно до підпункту 10.2.2 пункту 10.2 та пункту 10.3 статті 10 Податкового кодексу України туристичний збір належить до місцевих зборів і встановлюється місцевими радами відповідно до вимог та в межах повноважень, визначених Податковим кодексом України.

Так, на сьогодні відповідно до Податкового кодексу України місцеві ради Можуть власними рішеннями встановлювати ставку туристичного збору в розмірі від 0,5% до 1% від вартості усього періоду проживання.

Слід звернути увагу, що масове відвідування туристичних об’єктів потребує як додаткових видатків з місцевих бюджетів, так - і додаткових джерел надходжень, оскільки створює додаткове навантаження на комунальне господарство, транспортну інфраструктуру, екологію, підвищує вимоги щодо безпеки масових заходів тощо.

Зміни, внесені Законом № 2628-УІІІ до Податкового кодексу України, вимагають від місцевих рад перегляду ставок та порядку справляння туристичного збору шляхом прийняття відповідних рішень з метою приведення їх у відповідність з вимогами закону, що надасть можливість підвищити надходження місцевих бюджетів і спрямовувати кошти від них на відновлення та розвиток туристичних ресурсів, об’єктів інфраструктури населених пунктів тощо.