Гронова листовійка
У виноградних насадженнях в третій декаді квітня відмічений літ та початок яйцекладки метеликів гронової листовійки І покоління. Нагадуємо, що найбільш шкодочинними і небезпечними є гусениці першого покоління, які відроджуються першими. Оскільки в цей час маса суцвіть культури незначна, вони можуть знищити 25–35% виноградних квіток на заселених суцвіттях. Одна гусениця до кінця цвітіння може знищити до 80 бутонів і квіток.
ЕПШ для даного шкідника становить на столових сортах винограду – 3-5 гусениць/100 грон, на технічних сортах винограду – 8-10 гусениць/100 грон.
Обробки на виноградниках доцільно проводити в період масового відродження гусениць, так як з цього моменту і до досягнення ними першого - другого віку вони найбільш сприятливі до дії інсектицидів. Хімічні обприскування проти гронової листовійки слід планувати у період з 6 по 10 травня. Беручи до уваги температурні умови, що склалися, літ шкідника буде розтягнутим, тому боротьбу потрібно буде повторити через 10 днів після першого обприскування.
Також у плодоносних насадженнях винограду очікується масовий розвиток та шкодочинність кліщів (плодові, звичайний і садовий павутинні, виноградний повстяний, бруньковий, інші), що при відсутності захисних заходів негативно впливатиме на кількість і якість майбутнього врожаю.
Вибір інсектициду залежатиме від низки факторів, однак слід звернути увагу на наявність і щільність у насадженні популяції кліщів та інших сисних шкідників, оскільки водночас із відродженням гусениць гронової листовійки відбувається накопичення чисельності цих шкідників. У такому разі слід визначити пріоритетні види й за високої чисельності кліщів доречно провести обприскування виноградників інсектоакарицидами для одночасного регулювання чисельності й кліщів. Якщо ж популяція шкідників на винограднику складається переважно з лускокрилих (або за значної чисельності гронової листовійки), доцільно застосувати інсектициди з овіларвіцидними властивостями, які водночас знищують яйця шкідливих комах та їхні личинки.
У період розрихлення суцвіть (перед цвітінням) проти гусениць І-го покоління гронової листовійки виноградні насадження обприскують препаратами Арріво, КЕ., 0,16-0,32 л/га, Бі-58 новий, к.е., 1,2-3,0 л/га, Ф’юрі, в.е., 0,15 л/га, Люфокс, к.е., 1,0 л/га, Матч, к.е., 1,0 л/га, Номолт, к.с., 0,5 л/га, Сумі-альфа, КЕ., 0,4-0,6 л/га. За наявності понад 5-7 кліщів на листок проводять обприскування Ніссораном, ЗП, 0,24-0,36 кг/га, Аполло, КС., 0,24-0,36 л/га, Ортусом, КС, 0,6-0,9 кг/га, Енвідором, КС, 0,4 кг/га.
У разі виявлення грибкових хвороб, насамперед таких як мілдью та оїдіуму слід проводити обробки фунгіцидами. Насадження нестійких до хвороб (мілдью, чорна плямистість, інфекційне засихання, ін.) сортів обприскують Антраколом, ЗП, 1,5-2,0 кг/га, Курзатом М, в.г., 2,0-2,3 кг/га. Вогнища ураження оїдіумом захищають Натіво, ВГ, 0,16-0,18 кг/га, Фалькон, КЕ, 0,3 л/га, Флінтом, ВГ, 0,25 л/га та іншими дозволеними препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Для організації заходів із захисту виноградників потрібно проводити обов’язкові спостереження за динамікою льоту метеликів та визначити оптимальні терміни застосування інсектицидів. Своєчасно проведені захисні обробки забезпечать надійний захист урожаю за зменшення об’ємів застосування інсектицидів до 60%.
Обробки необхідно проводити в тиху, безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Згідно ст.37 Закону України “Про бджільництво”, необхідно не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
Під час проведення захисних обробок слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.
Допускати до роботи з пестицидами і агрохімікатами осіб, які не мають протипоказань по стану здоров’я і пройшли медичний огляд на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами, пройшли спеціальне навчання та мають допуск (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами, відповідно до статті 11 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» № 86/95-ВР від 02.03.1995 р. Всі працівники, при виконанні робіт з пестицидами і агрохімікатами, повинні мати при собі медичну книжку, допуск (посвідчення) і наряд на виконання певних робіт з пестицидами і агрохімікатами. (Додаток 1, Додаток 2 до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98).