Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Голопристанський місцевий центр з надання безоплатно вторинної правової допомоги інформує про те, як оскаржити штраф з дорожніх камер

     Фіксація порушень ПДР шляхом фото- і відеозйомки запрацювала в Україні з 01 червня 2020 року.

Тепер, згідно з ст.14-2 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення ПДР, що були зафіксовані в автоматичному режимі, тобто за допомогою технічних засобів фото або відео фіксації несуть такі особи:

  • Фізична особа, яка є безпосереднім власником транспортного засобу (далі ТЗ).
  • Директор юридичної особи, за якою зареєстровано ТЗ, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості про директора ЮО на час, коли робиться необхідний запит до відповідальності притягується особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
  • Особа, яка ввезла на територію України ТЗ, зареєстрований за межами України і, який не підлягає державній реєстрації в Україні.

Після того, як сталася автоматична фіксація порушень ПДР уповноважена особа складає постанову про притягнення до адміністративної відповідальності і протягом 3 днів надсилає таку постанову на адресу особи, яка може бути притягнута до адміністративної відповідальності за такі правопорушення.

 

Що ж робити особі, яка отримала таку «щасливу постанову»? Як оскаржити штраф ПДР?

Діюче законодавство передбачає два варіанти оскарження штрафів ПДР у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі.

Перший варіант, це безпосереднє звернення особи, яка отримала вищезгадану постанову в департамент патрульної поліції. На таке звернення у особи є 10 днів з моменту отримання оскаржуваної постанови. У своєму зверненні особа, яка оспорює постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення ПДР зафіксованих в автоматичному режимі вказує на підстави своєї незгоди з цією постановою, обґрунтовуючи їх належними доказами.

Як показує практика, таким чином, оскарження постанов про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, (якщо фіксація порушень ПДР була проведена за допомогою фото або відео системи фіксації порушень ПДР) малоефективна, тому краще використовувати другий варіант оскарження.

Отже, другий варіант, як оскаржити штраф ПДР - це звернення до суду. Згідно з постановою КАС ВС від 12.06.2020 року у справі №686/2829/19 положення статті 289 КУпАП та ч. 2 ст. 291 КУпАП свідчить, що постанова у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, в тому числі зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржена протягом 10 днів після його вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з відміткою про невручення. Тобто, якщо людина отримала постанову після 10 днів з моменту її винесення - це не означає, що такою особою було пропущено термін для її оскарження, адже практика ВС доводить, що 10-денний термін вважається саме з моменту отримання такої постанови.

Наступне, що повинні розуміти позивачі в таких справах - це те, до якого суду слід подавати позов про оскарження вищезгаданої постанови. Так ось, в даному випадку, позивач має право вибору суду, до якого він буде звертатися, а саме: по реєстрації свого місця знаходження або за місцем знаходження відповідача.

Відповідачем у таких справах є посадова особа, яка винесла постанову.

 

Підстави для оскарження штрафу ПДР

Частиною 2 статті 61 Конституції України встановлено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. У рішенні Конституційного суду від 22.12.2010 року №23-рп/2010 зазначено, що притягнення до адміністративної відповідальності власника транспортного засобу через те, що він є власником незаконно. Відповідальність в даному випадку повинен нести не власник транспортного засобу, а безпосередньо особа, яка керувала таким автомобілем на момент фіксації такого правопорушення спеціальними фото або відео засобами.

Тобто, якщо власник транспортного засобу отримав постанову про притягнення його до відповідальності у справі про адміністративне правопорушення та реєстрація порушень ПДР була зафіксована в автоматичному режимі, але за фактом власник не керував цим транспортним засобом в момент, описаний в постанові, але безпосередньо такому власнику відома особа, яка керувала його транспортним засобом, то така особа може самостійно в 20-денний термін з моменту скоєння адміністративного правопорушення звернутися з відповідним повідомленням про це в поліцію. На підставі такого добровільного повідомлення і сплати штрафу за порушення правил дорожнього руху, власник транспортного засобу звільняється від відповідальності.

Але бувають випадки, коли, наприклад, автомобіль був викрадений, а власник фактично отримав постанову про сплату штрафу за правопорушення, якого він не скоював. Тоді такій особі необхідно в 20-денний термін з моменту скоєння правопорушення або з моменту, коли постанова набрала законної сили, звернутися до уповноваженого органу Національної поліції з доказами того, що на момент вчинення адміністративного правопорушення транспортний засіб не був у його володінні внаслідок протиправних дій інших осіб або по протиправному використанню іншими особами номерних знаків, що належать його транспортному засобу. Якщо таку інформацію уповноваженим органом поліції не було взято до уваги - це є вагомою підставою для суду для скасування оскаржуваної постанови.

Наступне на що потрібно звернути увагу позивачеві - це на відповідність оскаржуваної постанови нормативно-правовим актам в аспекті його форми і змісту. Цікавим є той факт, що в таких постановах обов'язково має бути посилання на технічний засіб, за допомогою якого було скоєно фіксування самого правопорушення. У разі його відсутності - постанова підлягає скасуванню.

Часто буває, що в оскаржуваній постанові зазначено номерний знак вашого автомобіля, а ось марка і модель авто зовсім інші. Тому, отримавши такий «лист щастя» від поліцейського слід уважно придивитися до такої постанови, адже найменші її неточності можуть бути причиною для скасування такого документа.

За матеріалами сайту:

https://protocol.ua/ua/yak_vodievi_oskargiti_shtraf_z_dorognih_kamer/

Також додатково нагадаємо, що: звернувшись до Голопристанського місцевого центру з надання БВПД громадяни мають можливість отримати правові консультації з будь-яких питань, допомогу в складанні документів процесуального характеру та скористатись послугами адвоката абсолютно безкоштовно. Роботу адвоката оплачує держава.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора