Пенсійне забезпечення у зв’язку з втратою годувальника
Указом Президента 2018 рік оголошено Роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!» мета якого - формування у суспільстві правової культури та правової свідомості, сприяння підвищенню рівня знань та поінформованості громадян щодо реалізації та захисту своїх прав.
Скадовське бюро правової допомоги інформує та надає практичні рекомендації населенню щодо захисту їх прав спільно з територіальними органами юстиції.
Звернувшись до бюро громадяни мають можливість отримати правові консультації з будь-яких питань, допомогу в складанні документів процесуального характеру та скористатись послугами адвоката абсолютно безкоштовно. Роботу адвоката оплачує держава.
У житті трапляються і трагедії, тоді виникає необхідність у призначенні пенсії у зв’язку з втратою годувальника і сьогодні я хочу приділити увагу на пенсійне забезпечення у зв’язку з втратою годувальника.
Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, які перебували на їх утриманні.
Умови, за яких призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника
- настання смерті застрахованої особи, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві чи професійним захворюванням, у тому числі в разі визнання її безвісно відсутньою чи офіційно оголошеною померлою;
- наявність на утриманні застрахованої особи непрацездатних членів сім'ї;
- наявність у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності.
До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, якщо вони:
- були на повному утриманні померлого годувальника;
- одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Факт перебування членів сім’ї (крім дітей) на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування підтверджується на підставі документів: довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання разом з годувальником за однією адресою.
Незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника право на пенсія по втраті годувальника мають:
- рідні діти годувальника;
- усиновлені діти;
- пасинок і падчерка (за умови що вони не одержували аліментів від батьків).
Особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та на інший вид пенсії мають право:
- обрати найбільш вигідний варіант;
- за бажанням, у будь який час перейти з виду на вид.
Особливості виплати пенсій у зв'язку з втратою годувальника:
Розмір пенсії по втраті годувальника залежить від:
- розміру пенсії за віком, з якої обчислюють розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника;
- кількості утриманців.
На всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначають одну спільну пенсію згідно статті 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяють його частку, яку виплачують окремо (виділення частки пенсії провадять із першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії).
Пенсії у зв'язку зі втратою годувальника обчислюються у відсотках до розміру пенсії за віком померлого годувальника, яку міг би він отримувати за життя, якби дожив до пенсійного віку, і яка обчислюється за правилами, встановленими Законом.
У разі, якщо розмір пенсійної виплати у зв'язку з втратою годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, сум індексації, цільової грошової допомоги, інших доплат, крім пенсії за особливі заслуги) не досягає визначених розмірів, до пенсій надають щомісячну державну адресну допомогу.
У разі, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід одночасно отримує:
- державну соціальну допомогу відповідно до Закону "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам",
- пенсію у зв'язку з втратою годувальника,
щомісячна державна адресна допомога надається і до державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, і до пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Одержувачам пенсій у зв'язку з втратою годувальника, яким виповнилося 18 років та які навчаються, на початку кожного навчального року необхідно поновлювати довідки про навчання в закладі.
Змінюють розмір пенсії або припиняють її виплату членам сім’ї з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.
Виділення частки пенсії у зв’язку з втратою годувальника
Незалежно від кількості членів сім'ї, їм призначається одна спільна пенсія і розподіляється між ними рівними частками.
На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується йому окремо.
Виплата пенсій у зв’язку з втратою годувальника дітям, які перебувають на повному державному утриманні
Дітям, які одержують пенсії у зв’язку з втратою годувальника та перебувають на повному державному утриманні, 50 % пенсії перераховується на їх особисті рахунки в установах банків (дітям-сиротам – 100 %). Інша частина пенсії за заявою опікуна (піклувальника) перераховується на рахунок установи (закладу), де дитина перебуває на повному державному утриманні (стаття 48 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Заступник начальника бюро правової допомоги Шара І.Ю