Інвестиційна привабливість району
1. Характрестика наявного потенціалу району
Скадовський район розташований на півдні Херсонської області, на березі Джарилгацької затоки Чорного моря. Входить до степової зони півдня України і представляє собою рівнину.
Район розташований на малогорбистій, майже рівнинній місцевості, має загальний нахил з північного заходу на південний схід, омивається водами Джарилгацької затоки Чорного моря з півдня, берег обривається виступом висотою 1-2 метри.
Територія району представляє собою малогорбисту, майже рівнинну місцевість та характеризується наявністю численних замкнутих понижень-подів, глибина яких не перевищує 1-2 метри.
Берегова пляжна лінія складена піщано-черепашковим матеріалом, має ширину 15-20 метрів та загальну протяжність 180 км. (в т.ч. 89 км о.Джарилгач) і постійно продувається морськими бризами, насиченими йодистими та іншими солями, у межах міських забудов упорядкована.
Клімат району помірно-континентальний, посушливий. Середньорічна температура повітря дорівнює +9,6 оС (у липні - +23,7 оС, у січні –3,4 оС).
Мілководна Джарилгацька затока придатна для купання та розвитку дитячого курорту, вода в літній період нагрівається до 25-31оС, купальний сезон триває 5 місяців.
Промисловість
Враховуючи наявність сировинної бази, в районі розвинута галузь переробної промисловості, яка представлена окремими переробними підприємствами, такими як хлібокомбінат районного споживчого товариства, сільськогосподарський виробничий кооператив “Лідія“, відкрите акціонерне товариство “Скадовська харчосмакова фабрика” та ДП ”Дослідне господарство інституту рису УААН”.
Основними видами продукції, що випускаються цими підприємствами є хліб та хлібобулочні вироби, макаронні, кондитерські та ковбасні вироби, безалкогольні напої, олія соняшникова, овочеві консерви та інше.
Більшість продукції, випущеної промисловими підприємствами району, споживається на внутрішньому ринку району. Окремі види продукції, такі як макаронні, ковбасні вироби, олія постачаються споживачам до інших районів області.
Виробничі потужності переробних підприємств району дозволяють забезпечити значно більші обсяги виробництва окремих видів продовольчих товарів. Однак у зв’язку з ситуацією, що склалася на внутрішньому споживчому ринку району через існуючу конкуренцію на аналогічні види продукції інших товаровиробників, що завозяться з-за меж району, ці можливості на сьогодні є незатребованими.
Крім зазначених вище переробних підприємств в районі є в наявності і інші потужності по переробці сільськогосподарської сировини. В основному вони знаходяться в існуючих сільгосппідприємствах, а також належать іншим суб`єктам господарювання. На сьогодні рівень завантаження цих потужностей досить незначний або ж вони у переважній більшості зовсім не використовуються.
Агропромисловий комплекс
Провідною галуззю господарського комплексу району є сільське господарство. В результаті реформування в агропромисловому комплексі на базі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств було створено нові формування. На сьогодні у цій сфері працює шість сільськогосподарських товариств з обмеженою відповідальністю, один сільськогосподарський кооператив, одне приватне сільськогосподарське підприємство та один сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. Разом із зазначеними господарствами в районі функціонує одне державне підприємство – дослідне господарство інституту рису УААН, 192 фермерських господарства та 10500 одноосібних господарств.
Основним напрямком сільськогосподарського виробництва в районі є рослинництво. В основному сільськогосподарські підприємства спеціалізуються на вирощуванні зернових, овочевих та баштанних культур.
Щорічно, при сприятливих умовах, в районі вирощується в середньому понад 90,0 тис.тон зернових та зернобобових культур, понад 10,0 тис.тон рису, 65,0 тис.тон овочів, 100,0 тис.тон баштанних культур, 9,0 тис.тон соняшнику. Всіма категоріями господарств району щорічно виробляється в середньому 20,0 тис.тон молока, 5,0 тис.тон м’яса.
Найпотужнішими сільськогосподарськими підприємствами району є Державне підприємство “Дослідне господарство Інституту рису Української Академії аграрних наук”, СГВК “Лідія” та фермерські господарства "Соценко" і "Арт-А".
Транспорт
Транспортна галузь району представлена підприємствами автомобільного і морського транспорту.
Підприємства автомобільного транспорту району забезпечують перевезення господарських і комерційних вантажів, а також здійснюють пасажирські перевезення. Щорічно автомобільним транспортом району перевозиться в середньому понад 1,0 млн. пасажирів, пасажирооборот в середньому складає 60,0 млн.пасажиро-кілометрів.
Морські вантажні перевезення і обробка вантажів в районі здійснюються Скадовським міжнародним морським торговельним портом, створеним ще до заснування самого міста Скадовська.
Будівельна галузь
Основним напрямком діяльності будівельних підприємств району є будівництво об’єктів виробничого та соціально-побутового призначення, будівництво інженерних мереж та доріг.
У 2015 році підрядними будівельними організаціями району виконано будівельних робіт на суму 7451 тис. грн, що на 87 % більше ніж за 2014 рік.
Загальна площа прийнятого в експлуатацію житла протягом 2015 року становила 10974 кв. м, що на 130,9 % більше ніж за аналогічний період попереднього року.
За 2015 рік у розвиток економіки району за рахунок усіх джерел фінансування було вкладено 127190 тис. грн капітальних інвестицій. У розрахунку на душу населення обсяг капітальних вкладень склав 2644,3 грн.
Туризм
Сприятливі кліматичні особливості Скадовської курортної зони у поєднанні з теплим морем, піщаними пляжами, тривалим купальним сезоном характеризують даний район як місцевість придатну для лікування, відпочинку та туризму.
На даний час в Скадовській курортній зоні розміщено біля 80 оздоровчих закладів загальною потужністю 22130 місць, з них 32 дитячих оздоровчих заклади. Із загальної кількості оздоровчих закладів щорічно функціонує у середньому 77 закладів, з яких: 30 закладів – для дітей, 3 – заклади змішаного відпочинку ( “Санаторій для дітей з батьками “Скадовськ” , ОК “Чайка“ та СОК “Гілея”), де відпочивають діти та дорослі з дітьми, 23 – заклади для сімейного відпочинку з організацією харчування та 21 – невеликих закладів сімейного відпочинку без харчоблоків.
Згідно наявних статистичних даних за останніх вісім років у середньому на території району в літній період відпочиває близько 86,2 тисяч організованих туристів, з них 41,0 тис.дітей.
Крім оздоровчих закладів району значна частина відпочиваючих приймається у приватних оселях місцевого населення та у наметових містечках. Згідно проведених розрахунків у середньому щорічно в такий спосіб на території району відпочиває понад 70,0 тис.чол.
2. Конкурентні переваги Скадовського району
Переваги економічного розвитку району умовно можна поділити на природно-кліматичні, що обумовлені його географічним розташуванням та наявними природніми умовами і ресурсами, та економічні, які в свою чергу обумовлені наявним економічним потенціалом, станом розвитку інфраструктури та господарських відносин.
Основними економічними перевагами району є наявність промислових підприємств, що займаються переробкою місцевої сільськогосподарської сировини, Скадовського міжнародного морського торгового порту, автотранспортних та будівельних підприємств.
Виходячи з викладеного вище, враховуючи вигідне природно-географічне розташування та наявний економічний потенціал Скадовський район Херсонської області характеризується як потенційно перспективний для подальшого залучення інвестицій.