Забезпечення прав, свобод та безпеки людини є ключовим аспектом деокупації Криму.
Деокупація - перш за все, про відновлення справедливості на основі верховенства права та поваги до людської гідності.
Відновлення територіальної цілісності України, згідно з п’ятим пунктом Формули миру, запропонованої Президентом України Володимиром Зеленським, є критично важливим для припинення репресій в Криму та відновлення світового порядку, порушеного Росією.
Громадяни України, незаконно ув’язнені в Криму з політичних мотивів, будуть невідкладно звільнені та отримають необхідну допомогу від держави. Українці розуміють, що жителі Криму змушені були виживати в умовах окупації, тому Україна готова підтримати співпрацю та взаємодію всіх своїх регіонів для розбудови спільного майбутнього.
Україна забезпечить дотримання прав усіх своїх громадян у Криму, незважаючи на роки окупації. Знищену свободу слова та тотальну пропаганду з боку Росії буде замінено свободою слова та доступом до незалежної інформації для всіх людей в Криму.
Покарання за колаборацію буде невідворотним, і всі винні понесуть кримінальну відповідальність. За підтримки міжнародної спільноти буде забезпечено справедливе розслідування злочинів, скоєних під час окупації, а для притягнення Росії до відповідальності за агресію проти України буде створено спеціальний міжнародний трибунал.
Проведення виборів у Криму після деокупації стане можливим лише після реалізації стабілізаційних та реінтеграційних заходів. Введення перехідного періоду дозволить нівелювати наслідки тривалої окупації. Громадяни України в Криму не є колаборантами лише тому, що виживали в окупації, і Україна готова до повноцінної співпраці з мешканцями Криму після деокупації півострова.