Герої Крут. Погляд із сьогодення
Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями. Поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові київських студентів і бійців вільного козацтва вірш «Пам'яті тридцяти». Битва під Крутами – один із важливих сюжетів української історичної пам’яті, який вже давно перестав сприйматись як рядова подія. 29.01.2018 року в закладах загальної середньої освіти Скадовського району пройшли інформаційно-просвітницькі заходи за участі громадських організацій, батьківських колективів, учасників бойових дій в зоні АТО, спрямовані на утвердження в суспільстві політичної й громадської злагоди, консолідації українського народу: виховні години «Причини та наслідки трагедії під Крутами», «Крути – символ національної честі в історії України», «Станція Крути. Подвиг української молоді»; години спілкування «Розвиток ідеї Соборності», «Шлях до незалежності»; уроки пам’яті «За волю України. Полеглим синам в бою під Крутами присвячується», «Крути – символ українського патріотизму».
У шкільних бібліотеках, музеях, кімнатах національно-патріотичного виховання, класних кімнатах оформлені тематичні виставки художньої та історико-документальної літератури, творів мистецтва, історичних документів, експозиції, присвячені подіям під Крутами «Вічна пам'ять героям», «Героїчні сторінки в історії українського народу», «Сторінки боротьби за державну незалежність України: герої Крут», «Коли стають до зброї діти, народ цей не перемогти!», «Тут кувалась наша воля», «На Аскольдовій могилі поховали їх».
Учителі історії та учні 9-11 класів організували для учнів 4-8 класів роботу лекторських груп «Крути – символ національної честі і військової доблесті», «Крути… Мужність і біль України»; провели засідання «круглого столу» за темами: «Бій під Крутами. Як це було», «Із забуття – в безсмертя», «Подвиги Героїв Крут: погляд із сьогодення», «Герої Крут. Міфи та реальність»; учнівські конференції «Крути: подвиг і трагедія».
Педагогами-організаторами залучено учнів до перегляду документального фільму «Герої України. Крути. Перша Незалежність» Сніжани Потапчук.
Учителі української літератури запропонували учням 9-11 класів анотацію книги «Крути. Січень 1918 року: документи, матеріали, дослідження» упорядника Я.Гаврилюка, до якої увійшли невідомі й маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року, статті й виступи С.Єфремова, Д.Дорошенка, М.Грушевського, Є.Маланюка та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921рр.
Представники учнівських, педагогічних колективів закладів загальної середньої освіти, комунальної установи «Скадовський районний методичний кабінет» долучилися 29 січня 2018 року до районного заходу «Нам шлях в майбутнє вкажуть Крути».
Під час заходів обговорювалися події, пов’язані з боротьбою українського народу за свою незалежність протягом останнього тисячоліття, відбувалося ознайомлення з історичними документами, що стосуються подій під Крутами, було звернуто увагу на базові цінності українського суспільства, осмислення непростого досвіду державотворення, вшанування героїзму українського народу в нелегкій боротьбі за соборність держави.
«Розуміння підростаючим поколінням таких подій сприяє вихованню національно-патріотичної свідомості учнів, формуванню рис громадянина української держави, глибокої поваги та любові до Батьківщини, дає можливість поглибити знання про історичні події та відчути їх значення у сьогоденні, а також спонукає до поглибленого вивчення історії та культурних надбань нашого народу», - підкреслила завідувач КУ СРМК Білоус Н.Є.