Спротив громадян України в окупованому Криму
Рух спротиву в окупованому Криму зростає з кожним днем. Жителі півострова своїми вчинками демонструють, що Крим продовжує боротись за свою свободу разом з усією Україною.
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим продовжує інформувати нас про суспільні настрої серед жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в їхній постійній рубриці #рух_спротиву.
Росія переслідує мешканців Криму через проукраїнську позицію та прояви української та кримськотатарської ідентичності. Щоб придушити спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил російської федерації”. Показовими є такі нещодавні випадки:
Мешканець Керчі Ігор Вовк виступав проти вторгнення росії в Україну, вивішував на балконі український прапор та вмикав гімн України. Окупанти затримали чоловіка, склали адміністративний протокол, матеріали справи передані до незаконного "суду".
Мешканець Ялти Єгор Косирєв у соціальних мережах під анонімним акаунтом розміщував українську символіку, висловлював підтримку Збройним Силам України та виголив тризуб на потилиці. Чоловіка затримали окупанти, змусили вибачатись на камеру, склали адміністративний протокол, а матеріали справи передані до незаконного “суду”.
Мешканець Криму Казачок Віктор Іванович у соціальних мережах висловлював підтримку Збройним силам України, критикував окупантів та президента росії. Окупанти затримали 71-річного чоловіка, склали адміністративний протокол, передали матеріали до незаконного "суду".
Житель Керчі Дмитро Спирін у соціальних мережах очікував визволення Криму ЗСУ, критикував окупантів та президента росії. Окупанти затримали чоловіка, завели карну справу і у "кращих" радянських традиціях направили на обстеження до психоневрологічного диспансеру.
Мешканка Ялти Ольга Панкратенкова у соціальних мережах висловлювала підтримку України та критикувала окупантів. Окупанти затримали жінку, на неї було складено адміністративний протокол, а також накладено штраф у розмірі 30 тисяч рублів (майже дві мінімальних заробітних плати).
В окупаційному "Київському районному суді Сімферополя" завершився розгляд апеляційної скарги засновника незалежної газети “Къырым”/ "Qırım" Сейрана Ібрагімова. Незаконне рішення про сплату штрафу в розмірі 250 тисяч рублів залишилося без змін.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів, зокрема активісти розвідали інститут ядерної енергетики, автопарк Чорноморського флоту та гауптвахту для військовослужбовців, які відмовлялися виконувати накази командування та брати участь у боях, у Севастополі. Окрім того, активісти руху продовжують фіксувати активні пересування військових бензовозів окупантів по всьому Криму після удару ЗСУ по нафтобазі в Феодосії.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах півострова, зокрема в Бахчисараї, Коктебелі, Севастополі, Сімферополі, Лівадії та Ялті. Також активісти продовжують акцію "Листи до України", у рамках якої мешканці Криму пишуть проукраїнські гасла на сторінках окупаційних газет та розповсюджують їх, а також розповідають про реалії життя в тимчасовій окупації.
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та патріотичну символіку.
Не варто забувати й про політв’язнів, які навіть в нелюдських умовах ув’язнення демонструють спротив окупаційному режиму, та транслюють його через листи своїм рідним та близьким.
Так, Богдан Зіза, якого окупанти незаконно засудили за те, що він розфарбував у кольори України будівлю окупаційної адміністрації в Євпаторії, і наразі перебуває в ув’язненні у виправній колонії міста перм, пише:
“Кожен, хто публічно не висловлюється проти цієї війни, хто не робить нічого, щоб її зупинити, є пасивним співучасником у цьому жахливому злочині, який вчиняє російська влада. Я вирішив зробити хоч щось, щоб висловити свою незгоду. Це дикість, що у наші дні ми спостерігаємо війну таких масштабів. Дикість, що ми ніяк не намагаємось її зупинити. Адже мене судять не за фарбу і запальну суміш. Мене хочуть закрити за слова, за позицію, яка незручна окупаційній владі в Криму. Але ніякі гроші, жодні погрози та тортури не змусять мене змінити свою думку. Я втомився боятися. Я не хочу тікати у пошуках кращого місця для життя. Я хочу, щоб мій рідний дім був таким. Мій дім — Крим. Мій дім — Україна”
Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану “дискредитацію зс рф”. Станом на 20 вересня 2024 року зафіксовано 979 випадків надходження матеріалів складених за статтею 20.3.3 Кодексу про адміністративні правопорушення російської федерації до т.зв. "судів" на території окупованого Криму та інших органів. З них у 875 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 17 випадках розгляд матеріалів продовжується.
За ознакою статі 377 (43%) постанов винесено щодо жінок, та 497 (57%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше повернути Кримський півострів під контроль України, а нашим громадянам з тимчасово окупованих територій – відчуття безпеки.
Слава Україні!