Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Голопристанський місцевий центр з надання безоплатно вторинної правової допомоги інформує про спрощений порядок стягнення аліментів, як звернутися до суду з заявою про видачу судового наказу.

Дата: 17.06.2021 17:43
Кількість переглядів: 150

     Одним із найважливіших прав дитини є право на утримання. Статтею 51 Конституції України та статтею 180 Сімейного кодексу України закріплено обов’язок батьків утримувати дітей до їхнього повноліття. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними (ч. 1 ст. 181 СК України).

Незважаючи на нормативне закріплення права дітей на утримання, багато батьків нехтують ним, ухиляються від виконання свого обов’язку.

Якщо той з батьків, з ким не проживає дитина, добровільно не надає допомоги на її утримання чи надає, але в недостатньому розмірі, тоді слід звертатися до суду, щоб в подальшого стягнення аліментів проводилося в примусовому порядку та у розмірі, визначеному судом.

Звернення до суду того з батьків, з ким проживає дитина, можливе і тоді, коли інший з батьків надає утримання добровільно, проте ви бажаєте закріпити суму сплати саме в судовому порядку (мати на руках відповідне рішення суду та проводити стягнення через органи ВДВС).

Законодавство України встановлює два способи стягнення аліментів на утримання дитини через суд:

- у наказному провадженні (спрощений порядок);

- у позовному провадженні (відбувається загальний розгляд справи).

Поговоримо та більш детально розкриємо саме спрощену процедуру стягнення аліментів у наказному провадженні.

Існує ВИЧЕРПНИЙ ПЕРЕЛІК ВИМОГ, з якими особа може звернутись до суду в порядку наказного провадження.

Щодо аліментних зобов’язань, то судовий наказ може бути видано лише у разі, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів (п. 4, п.5 ч. 1 ст. 161 ЦПК України):

- у розмірі 1/4 — на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше дітей заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;

- на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У разі якщо в заяві про видачу судового наказу містяться вимоги, частина з яких не підлягає розгляду в порядку наказного провадження, суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу лише в частині цих вимог.

У разі якщо заявлені вимоги між собою взаємопов’язані і окремий їх розгляд неможливий, суд відмовляє у видачі судового наказу.

Це означає, що вимоги заявника повинні бути сформульовані саме таким чином як це передбачено п. 4 або п.5 ч. 1 ст. 161 ЦПК України.

У разі заявлення іншого розміру аліментів, що прямо НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО законом, суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.

Обов’язковою умовою є те, що ця вимога не повинна бути пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Щоб звернутися в порядку наказного провадження, потрібно подати ЗАЯВУ ПРО ВИДАЧУ СУДОВОГО НАКАЗУ, яка повинна відповідати вимогам, встановленим устатті 163 ЦПК України, а саме:

- Заява про видачу судового наказу подається до суду у письмовій формі та підписується заявником або його представником.

- У заяві повинно бути зазначено: найменування суду, до якого подається заява; ім’я (ПІБ) заявника і боржника, їх місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника, а також офіційні електронні адреси та інші дані, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника; ім’я (ПІБ) представника заявника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження; вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються; перелік доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

- До заяви про видачу судового наказу додаються: документ, що підтверджує повноваження представника, якщо заява підписана представником заявника; інші документи або їх копії, що підтверджують обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги.

НЕДОЛІКОМ наказного провадження є проблема підтвердження зареєстрованого у встановленому порядку місця проживання (перебування) боржника.

У разі якщо боржником у заяві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суддя не пізніше двох днів з дня надходження такої заяви, крім випадків подання заяви про видачу судового наказу в електронній формі до боржника, який має офіційну електронну адресу, звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи - боржника.

Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи - боржника має бути надана протягом п’яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання (перебування) особи відповідного звернення суду.

Суддя з метою визначення підсудності може користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

У разі якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - боржника, суд відмовляє у видачі судового наказу (ч. 9 ст. 165 ЦПК України).

ХТО МАЄ ПРАВО ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ?

Той з батьків з ким проживає дитина чи інший законний представник дитини, за умови, що вона перебуває під його опікою.

ДО ЯКОГО СУДУ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ІЗ ЗАЯВОЮ?

Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання боржника (платника аліментів) або до суду за зареєстрованим місцем проживання заявника (стягувача).

ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?

Відповідно до пункт 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» одержувача аліментів звільнено від сплати судового збору за звернення до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Отже, звернення до суду є безкоштовним.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?

- копія паспорта та ідентифікаційного коду заявника;

- копія паспорта або ідентифікаційного коду боржника (надання є обов’язковим, так як однією з вимог заяви є зазначення паспортних даних або ІПН боржника);

- копія свідоцтва про шлюб або документи щодо його розірвання;

- копія свідоцтва про народження дитини;

- довідка про склад сім’ї за місцем проживання з дитиною (її реєстрації) чи інший документ, на підтвердження факту проживання дитини саме з цим із батьків;

З ЯКОГО ЧАСУ ПРИСУДЖУЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ?

Аліменти на дитину присуджуються в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви (ч. 1 ст. 191 СК України).

За результатами розгляду заяви про видачу судового наказу суд: видає судовий наказ або постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.

ЩО ПОВИНЕН РОБИТИ ОДЕРЖУВАЧ АЛІМЕНТІВ ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ СУДОВОГО НАКАЗУ?

Судовий наказ є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню БЕЗ видачі на нього виконавчого листа.

Отримавши судовий наказ, одержувачу аліментів необхідно звернутися з ним до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання або місцем роботи платника аліментів, разом із заявою про примусове виконання.

ЯКІ ПРАВА У БОРЖНИКА (ПЛАТНИКА АЛІМЕНТІВ) ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ СУДОВОГО НАКАЗУ?

Після видачі судового наказу суд НЕ пізніше наступного дня надсилає його копію (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, боржникові на його офіційну електронну адресу або рекомендованим листом із повідомленням про вручення, чи цінним листом з описом вкладеного, якщо офіційної електронної адреси боржник не має.

Одночасно з копією судового наказу боржникові надсилається копія заяви стягувача про видачу судового наказу разом з доданими до неї документами.

Згідно з ч. 3 ст. 167 ЦПК України судовий наказ ОСКАРЖЕННЮ В АПЕЛЯЦІЙНОМУ ПОРЯДКУ НЕ ПІДЛЯГАЄ.

Досить часто, особа, дізнавшись, що суд видав наказ про стягнення з неї аліментів, намагається терміново його оскаржити в апеляційному порядку. Натомість, апеляційні суди відмовляють таким особам у задоволенні їхніх скарг, так як чинним законодавством не передбачено оскарження судових наказів в апеляційному порядку.

До того ж НЕ передбачено можливості подання боржником заяви про про скасування судового наказу про стягнення аліментів відповідно до ст. 170 ЦПК України.

У разі незгоди боржника з судовим наказом про стягнення аліментів, існують два можливі варіанти для зміни їх розміру: перегляд судового наказу за нововиявленими обставинами; звернення до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

ПІДСУМОВУЮЧИ, слід зазначити наступне:

- судовий наказ - це особлива форма судового рішення;

- це найшвидший спосіб для стягнення аліментів;

- процедура видачі судового наказу передбачає 5 днів з дня отримання судом інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - боржника, хоча на практиці даний строк може затягнутися й до місяця (але це значно менші строки, ніж вирішення питання про стягнення аліментів у позовному провадженні);

- за судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах;

- мінімальний розмір аліментів у будь-якому разі — 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку;

- максимальний розмір аліментів, який може стягнути суд на підставі судового наказу - 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;

- суд не викликає заявника та боржника до суду;

- судові засідання не проводяться;

- судовий наказ є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню БЕЗ видачі на нього виконавчого листа.

За матеріалами сайту:

https://protocol.ua/ua/sproshcheniy_poryadok_styagnennya_alimentiv_yak_zvernutisya_do_sudu_z_zayavoyu_pro_vidachu_sudovogo_nakazu/

 

Також додатково нагадаємо, що: звернувшись до Голопристанського місцевого центру з надання БВПД громадяни мають можливість отримати правові консультації з будь-яких питань, допомогу в складанні документів процесуального характеру та скористатись послугами адвоката абсолютно безкоштовно. Роботу адвоката оплачує держава.

Також можна отримати безоплатну правову допомогу, зателефонуваши на безкоштовний номер системи БПД, поставивши запитання в месенджер сторінки Facebook, на Інстаграм-сторінці системи БПД, прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" та, обговоривши її у нашому чаті.

Голопристанський місцевий центр з надання

безоплатної вторинної правової допомоги


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора