Спільна розмова з питань шкільного булінгу

У світі дуже гостро стоїть проблема насильства, за даними ЮНІСЕФ кожен другий учень або учениця у віці від 13 до 15 років, а це приблизно 150 мільйонів дітей, стикаються з насильством із боку однолітків у школах або в безпосередній близькості від них. Кожен третій школяр або школярка у віці від 13 до 15 років піддаються цькуванню і приблизно стільки ж дітей виявляються втягнутими у бійки. За даними громадської організації «Студена» жертвами цькування стали 24 відсотки українських школярів, при цьому 40 відсотків дітей нікому про це не розповідали. Причиною булінгу найчастіше стає зовнішність чи поведінка (понад 77%), соціальний стан (61%), досягнення в навчанні (43%) чи національність (11%)».

18 грудня 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон України № 2657-VIII  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким вводиться адміністративна відповідальність за цькування в закладах освіти. Тому, знати про явище булінгу мають не тільки діти, а й їхні батьки. Адже, саме вони можуть зіграти важливу роль у запобіганні його проявів.

05 березня 2019 року працівники Скадовського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (далі – Центр) спільно з інспектором ювенальної превенції  Скадовського відділення поліції Новокаховського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Херсонській області відвідали батьківські збори Скадовської спеціалізованої  загальноосвітньої школи І - ІІІ ст.  «Академія творчості» з поглибленим вивченням предметів художньо – естетичного циклу (далі – Школа). В зборах взяли участь батьки учнів 5 – 8 класів та вчителі школи.

Заступник директора Школи з виховної роботи, перед початком спілкування, провела анонімне анкетування серед батьків, щодо виявлення недоліків у освітньому процесі закладу,  представила коротку презентацію на тему: «Булінг (цькування) у школі та введення в дію нового Закону Країни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»» в якій розкрила суть поняття булінгу(цькування) та алгоритм дій в разі виявлення таких фактів у школі.

Директор Центру акцентував увагу присутніх на те, що булінг (цькування) – це систематичне агресивне переслідування одного з членів колективу з боку інших його членів. Якщо один учень знущається з іншого – це персональний конфлікт, де сили сторін приблизно однакові; якщо агресорів кілька, через що жертва не в змозі захистити себе – це булінг (від англійського bullying). Йдеться не тільки про фізичне насильство, воно може бути і психологічним. Поінформував стосовно змін в законодавстві, що передбачають чіткий алгоритм дій у випадку цькувань та надав детальну інформацію про номери «гарячих» телефонних ліній та контакти  установ до яких потрібно звертатися за захистом та допомогою.

Інспектор ювенальної превенції  Скадовського відділення поліції Новокаховського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Херсонській області звернув увагу на те, що найкращий метод протидії боулінгу це профілактика та розповів учасникам зборів, що законом визначено покарання за цькування, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16, – накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють. Після набуття чинності закону (19 грудня 2018 року) за булінг у школі чи іншому закладі освіти будуть штрафувати – від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-3400 грн). Законом також передбачені громадські роботи від 20 до 40 годин. Керівнику закладу, який не повідомив про випадки булінгу, загрожуватиме штраф від 850 до 1700 грн. або виправні роботи до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Запрошені відповіли на всі запитання та запросили всіх до співпраці, nfrs зустрічі з батьками збільшать можливість вчасного виявлення та запобігання цькування серед учнів. Тому, практика участі у батьківських зборах продовжуватиметься й надалі.