Скадовська районна державна адміністрація
Херсонська область

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ У РАЗІ НАСТАННЯ БЕЗРОБІТТЯ

Конституція нашої держави гарантує кожному право на працю, зміст якого полягає у можливості кожної особи заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується (стаття 43 Конституції України).  Примушування до праці у будь-якій формі забороняється законом. Однак не кожному щастить працювати тривалий час на одному підприємстві, в установі, організації. Причини втрати роботи можуть бути різними і не завжди залежати від працівника: сезонний характер роботи, скорочення чисельності або штату, ліквідація підприємства та інші. В таких випадках кожній особі, яка залишилась без роботи, держава гарантує соціальний захист у разі настання безробіття.  В нашому районі реалізацію державної політики зайнятості здійснює Скадовська районна філія Херсонського обласного центру зайнятості.

Як стати на облік в центрі зайнятості  та отримати статус безробітного?

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна, вставши на облік в центр зайнятості. Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування. Процедура постановки на облік в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного передбачає збір всіх необхідних документів і звернення до найближчого ЦЗ. За допомогою електронної черги Ви можете самостійно, не витрачаючи зайвого часу, записатись на відвідування до будь-якого центру зайнятості за посиланням https://www.dcz.gov.ua.

Для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного та пред’являє наступні документи:

 • паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
 • іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, пред'являють посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.
 • облікову картку платника податків (ідентифікаційний код);
 • трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості).
 • документ про освіту;
 • військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби;
 • довідка про наявність особистого селянського господарства (для осіб, які протягом 12 місяців, що передують дню звернення до служби зайнятості, працювали менше шести місяців);
 • посвідчення учасника бойових дій та копію довідки про безпосередню участь в АТО (для учасників бойових дій);
 • особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку і отримує пенсію по інвалідності або державну соціальну допомогу, подає копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією і при наявності пред'являє індивідуальну програму реабілітації.
 • інші документи (для осіб, які зазначені в ч.1 ст.14 Закону «Про зайнятість населення» та які мають право на додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню).

Особи, які не пред'явили зазначені документи, мають право на отримання інформації про послуги, що надаються центром зайнятості. Особі, яка подала зазначені документи, кар'єрний радник буде забезпечувати його супровід і організацію надання послуг. Крім того, така особа буде вважатися готовою та здатною приступити до роботи.

Які види послуг надає служба зайнятості?                         

Аналізуючи Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України "Про зайнятість населення" можна сформулювати 8 причин, чому безробітним варто звернутися до служби зайнятості.

Отже, звернення до служби зайнятості 100% гарантує такі вигоди:

 •  Кар’єрні радники допоможуть у підборі підходящої роботи.
 •  Служба зайнятості має найбільшу базу актуальних вакансій.
 •  Ви можете отримувати допомогу по безробіттю.
 •  Можна отримати нову професію.
 •  За сприяння служби зайнятості можна відкрити власну справу.
 •  Служба зайнятості надає ваучер на навчання.
 •  Можна долучитись до громадських та тимчасових робіт.
 •  Безробітні мають можливість відвідувати різні тренінги, в тому числі профорієнтаційні.

Порядок і розмір нарахування і виплати допомоги по безробіттю

Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації особи в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Однак існує ряд факторів, які впливають на тривалість виплати допомоги безробітним. Так, періоди виплат допомоги по безробіттю наступні:

 • 720 днів - для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію);
 • 360 днів - стандартна тривалість виплат для більшості громадян;
 • 270 днів - при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, за згодою сторін, а також з підстав, передбачених п. 7 статті 36, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України;
 • 180 днів - для молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилися зі строкової військової служби і вперше шукає роботу.

Мінімальна сума допомоги по безробіттю в Україні в 2019 році становить 610 гривень. У мінімальному розмірі допомога виплачується тим, хто за останні 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної,  має страховий стаж менше шести місяців або звільнений з останнього місця  роботи з підстав, передбачених пунктом 7 статті 36,  пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, а також випускникам навчальних закладів (без досвіду роботи) і демобілізованим зі строкової служби в армії. Безробітні, чий страховий стаж за останні 12 місяців до реєстрації в центрі зайнятості перевищує 6 місяців, розмір виплат по безробіттю розраховується у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу) в залежності від страхового стажу, але не менше мінімального розміру допомоги по безробіттю, встановленого для цієї категорії (1630 грн): до 2 років – 50%; від 2 до 6 років – 55%; від 6 до 10 років – 60%; понад 10 років – 70%.

 

Розмір виплат, залежно від тривалості безробіття, поступово зменшується. Так, в перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної  йому допомоги, наступні 90 календарних днів - 80%, в період, що залишився, виплати становлять 70%. Зверніть увагу, що максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто, максимальна сума допомоги по безробіттю в даний час складає 8028 грн.

 

Також наголошуємо, що всі перелічені послуги служби зайнятості надаються безкоштовно та спрямовані на досягнення якісного результату.